Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Крем супи

Mlecna-krem-supa
Време за подготовка: 10
Време за готвење: 15
Krem-supa-od-praz-i-kompir
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 25
Krem-supa-od-tikvicki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Supa-od-zelencuk
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 20
Supa-od-zelka
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Krem-supa-od-grasok
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Zelena-supa-so-jogurt
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Supa-od-celer
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 40
Krem-supa-so-kaskaval
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 40

Останати рецепти од подкатегоријата:

Крем супа од тиква и ф'стаци

Дата: 2010-08-18
Месниот дел од плодот на тиквата, изобилува со бета-каротен и витамин Е - силни антиоксиданси, важни за превенција и борба против ракот. Благодарение на целулозата тиквата поседува и способност за прочистување на организмот од одпадните материи. Тиквата е добар лаксатив, кој ги лечи воспалителните процеси на цревата и го спречува ракот.

Исто така тиквата се препорачува и за лечење на акните.

Богатството од природно избалансираните витамини и минерали во тиквата, придонесуваат за зајакнување на отпорноста на телото и поголема ментална свежина и виталност.
Хлебинска супа

Дата: 2010-06-11
Хлебинска супа
Лута крем супа

Дата: 2010-03-12
Лутата пиперка поради својот алкалоид капсицин ги дразни кожата и слузокожата, предизвикува црвенило, но не и плускавци.

На усните и во желудникот таа пече и предизвикува засилено лачење на плунка и желудечен сок, заради што помага во варењето.

Пиперката се препорачува против алкохолизмот, болките во желудникот, а најмногу се користи во топлите земји како омилен, универзален и секојдневен зачин.

Надворешно се дава против ревматизам, невралгија, лумбаго, итн., во облик на екстракт, линимент, фластер или вата, натопена во тинктура од најлута пиперка.
Супа од домати и печурки

Дата: 2010-02-15
Доматот е еден од најценетите видови на зеленчук и претставува незаменлива состојка на вкусните салати.

Се употребува во многу варени, печени и пржени јадења, во комбинација со многу други зеленчуци и различни видови на месо.

Во Македонија преку зимата се користи и во сушена форма, а погоден е и за конзервирање.

Домашната зимница е незамислива без домат. Конзервиран најчесто се нуди како пире, кечап, концентрат или сок.
Супа со јајца и кашкавал

Дата: 2010-02-12
Јајцата се честа состојка во многу рецепти. Полни се со многу хранливи материи (витамини, протеини, масти) и даваат големи количества енергија. Големата нутритивна вредност на јајцето е логична со оглед на тоа што оплоденото јајце треба да овозможи се што му е потребно за развој на малото пиле. Јајцето содржи околу шест грама протеини и други важни хранливи состојки, но и 212 милиграми холестерол. Со оглед на тоа што се препорачува консумација на на 300 милиграми холестерол дневно, високата содржина на оваа состојка би спречило многу луѓе да јадат јајца. Но, треба да се истакне дека по едно јајце дневно нема драстично да ја зголеми содржината на холестерол во крвта и да ги зголеми нивоата на маснотии. Тоа е навистина добра вест, ако се знае дека јајцето содржи многу други важни хранливи материи како холин (есенцијален за добар вид), селен (неопходен за силен имунитет), витамин А (го поттикнува растот на клетките), витамин Е (антиоксиданс) и лутеин (кој го подобрува видот).

Протеините во јајцето главно се содржарт во белката, додека жолчаката ги содржи витамините А, Д и Е, масти и холестерол.
Крем супа од грав

Дата: 2009-12-28
Крем супа од грав
Крем-супа од карфиол и од морков

Дата: 2009-12-22
Крем-супа од карфиол и од морков
Крем чорба од костени

Дата: 2009-12-14
Крем чорба од костени
Индиска супа со грав

Дата: 2009-11-19
Индиска супа со грав
Крем супа од морков

Дата: 2009-11-10
Крем супа од морков
Густа пилешка чорба

Дата: 2009-10-22
Густа пилешка чорба
Ладна руска супа со павлака

Дата: 2009-09-14
Ладна руска супа со павлака
Крем супа од спанаќ

Дата: 2009-09-11
Крем супа од спанаќ
Крем супа со кашкавал

Дата: 2009-08-12
Крем супа со кашкавал
Супа од целер

Дата: 2009-07-31
Супа од целер
Зелена супа со јогурт

Дата: 2009-07-19
Зелена супа со јогурт
Крем супа од грашок

Дата: 2009-07-15
Крем супа од грашок
Супа од зелка

Дата: 2009-06-29
Супа од зелка.
Супа од зеленчук

Дата: 2009-05-13
Малите деца, за разлика од старите, немаат некое одредено време за оброк. Многу од малите деца, повеќе сакаат неколку мали оброка, отколку три главни оброка.
Според истражувањата на лекарите, тоа се покажало за многу поздраво хранење на малите деца.
Крем чорба од тиквички

Дата: 2009-05-07
При подготвување оброк од тиквички за бебиња, не е потребно да се додаваат многу течности.

Вообичаено се варат на пареа додека не омекнат,околу 10-15 минути, а потоа се миксаат или се пасираат со вилушка.
Крем супа од праз и компир

Дата: 2009-05-07
Кога бебето ќе почне да добива заби, се забележува дека сакаат да џвакаат малку потврд зеленчук.

При готвењето на оброкот од зеленчук, за бебето постаро од 6 месеци, треба да се намали времето на вриење, така што ќе се зачува витаминот C.

За да се зачуваат хранливите состојќи во кората, некои врсти на зелечук како што е компирот, не треба да се лупат..
Млечна крем супа

Дата: 2009-05-07
Кога на бебето му се припрема оброк од млеко, не треба да се користи извриена вода како додаток за млекото, затоа што постои опасност од концентрацијата на минералните соли.

Исто така млекото не би требало да се подгрева во микровална печка, затоа што млекото би можело да биде претопло, па затоа најубаво е млекото да се заедно со чашата да се стави во друг сад со топла вода.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг