Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Палачинки

Palacinki-od-sirenje-so-pechurki-i-celer
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 20
Palacinki-polneti-so-spanakh
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Palacinka-so-orevi-i-mleko
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Palacinki-so-ovosje-i-slag
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 15
Palacinki-od-pcnekarno-brasno
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 20
Palacinki-so-fil-od-jabolki
Време за подготовка: 40
Време за готвење: 15
Palacinki-so-meleno-meso
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Zapeceni-palacinki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Solena-torta-od-palacinki
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 20

Останати рецепти од подкатегоријата:

Овесни палачинки со карамелизирани банани

Дата: 2012-09-27
Овесни палачинки со карамелизирани банани
Американски палачинки

Дата: 2012-09-14
Американски палачинки
Креп палачинки

Дата: 2010-07-26
Заради специфичниот пријатен вкус, кајсиите се вбројуваат во најквалитетното овошје.

Во свежите кајсии најмногу има:

* витамин Ц (5-7%)
* потоа каротиноид - провитамин А (1-7%)
* витамин Б1 (0,06 мг.)
* витамин Б2 (0,7 мг.)
* витамин Б3 (0,7 мг.)
* витамин Б5 (0,3 мг.)
* целулоза околу 0,7 мг.

Свежиот плод на кајсијата уште содржи и: калциум 16 мг.

* 370 мг. калиум
* 14 мг. магнезиум
* 23 мг. фосфор
* 1 мг. железо
* 6 мг. сулфур

Плодовите од кајсијата се јадат свежи или сушени, а од нив се прават сокови и мармалади, а семките се употребуваат за добивање на лековито масло. Кајсиите може и да се замрзнат.

Кајсиите ги смируваат нервите, го поттикнуваат излачувањето на жолчката, го закрепнуваат црниот дроб, го надразнуваат и го освежуваат желудникот, а корисни се и во лекувањето на анемија.
Поховани палачинки

Дата: 2010-07-19
Секој народ има свој вид на палачинки, но на сите им е заедничко што се пржат на ист начин, што тестото има речиси ист состав, со сосема мали разлики. Добрите мајстори на ова јадење, што подеднакво го сакаат и најмалите и постарите, се согласуваат дека палачинки најдобро е да се прават од два дела млеко и еден дел вода, малку сол, 2 јајца, 2-3 лажици шеќер, доколку се приготвуваат слатки палачинки, брашно - за да се добие потребната густина и кора од лимон.
Гратенирани палачинки со спанаќ

Дата: 2010-06-10
Калоричната вредност на спанаќот не е голема - 22 kcal, затоа што во себе содржат малку белковини, јаглехидрати и масти. Тоа го вбројува во редот на продукти кои може обилно да се користат без штетни последици. Но, поради присуството на оксалната киселина не смеат да го земаат бубрежно болните лица.

Не е препорачливо да се подготвува како вариво со брашно, на маст од животинско потекло, затоа што може да предизвика сериозни здравствени тешкотии (дијареа).

Поради значително присуство на целулоза - 620 милиграми - спанаќот е драгоцен за процентот на варење и на чистење на организмот.
Солена торта од палачинки

Дата: 2010-05-04
Секој народ има свој вид на палачинки, но на сите им е заедничко што се пржат на ист начин, што тестото има речиси ист состав, со сосема мали разлики. Добрите мајстори на ова јадење, што подеднакво го сакаат и најмалите и постарите, се согласуваат дека палачинки најдобро е да се прават од два дела млеко и еден дел вода, малку сол, 2 јајца, 2-3 лажици шеќер, доколку се приготвуваат слатки палачинки, брашно - за да се добие потребната густина и кора од лимон.
Запечени палачинки

Дата: 2010-03-26
Секој народ има свој вид на палачинки, но на сите им е заедничко што се пржат на ист начин, што тестото има речиси ист состав, со сосема мали разлики. Добрите мајстори на ова јадење, што подеднакво го сакаат и најмалите и постарите, се согласуваат дека палачинки најдобро е да се прават од два дела млеко и еден дел вода, малку сол, 2 јајца, 2-3 лажици шеќер, доколку се приготвуваат слатки палачинки, брашно - за да се добие потребната густина и кора од лимон.
Палачинки со мелено месо

Дата: 2010-03-08
Секој народ има свој вид на палачинки, но на сите им е заедничко што се пржат на ист начин, што тестото има речиси ист состав, со сосема мали разлики. Добрите мајстори на ова јадење, што подеднакво го сакаат и најмалите и постарите, се согласуваат дека палачинки најдобро е да се прават од два дела млеко и еден дел вода, малку сол, 2 јајца, 2-3 лажици шеќер, доколку се приготвуваат слатки палачинки, брашно - за да се добие потребната густина и кора од лимон.
Палачинки со фил од јаболки

Дата: 2010-03-03
Дури и да не навлегуваме во многу научни детали за корисноста на јаболкото, доволно е да се набројат само неколку од нив. Јаболката содржат повеќе од 100 вредни биолошки активни соединенија. Меѓу нив, многу се важни витамините Ц и П, бета каротин, железо, етерични масла и органски киселини. Пектинот од јаболката ги зајакнува клетките, го намалува нивото на холестеролот во крвта и го блокира влијанието на некои микроби и отровни соединенија.

Можеби малкумина знаат дека овој чудотворен плод ја стимулира работата на срцето и крвотокот и ги зајакнува крвните садови.

Покрај големата корисност за здравјето кога се јадат свежи и тоа секој ден барем по едно јаболко, од јаболкото можат да се подготват брзи, вкусни и евтини десерти.
Палачинки од пченкарно брашно

Дата: 2009-08-21
Палачинки од пченкарно брашно
Палачинки со овошје и шлаг

Дата: 2009-07-17
Палачинки со овошје и шлаг
Палачинки со ореви и млеко

Дата: 2009-07-17
Палачинки со ореви и млеко
Палачинки полнети со спанаќ

Дата: 2009-07-17
Палачинки полнети со спанаќ
Паличинки од сирење со печурки и целер

Дата: 2009-07-06
Паличинки од сирење со печурки и целер
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг