Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Пилешко

Tava-so-pileski-stek
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 80
Pileski-stek-so-pecurki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 40
Peceno-carsko-pile
Време за подготовка: 50
Време за готвење: 80
Pileski-stapcinja-so-sos-od-senf-i-med
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 50
Pilesko-so-limon
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 50
Pileska-snicla-so-kasemal-sos
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 70
Pilesko-so-suvi-slivi
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 60
Polnet-pohovan-pileski-stek
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 40
Raznici-so-sirenje-i-slanina
Време за подготовка: 10
Време за готвење: 30

Останати рецепти од подкатегоријата:

Печени копанчиња во сос од лук

Дата: 2013-01-22
Навидум изгледаат како поховани копанчиња и пржени во фритеза, меѓутоа не е така. Малку проварени, па печени во рерна, овие копанчиња се вистински избор за вашиот ручек или вечера со фамилијата или пријателите. Уживајте!
Пилешка салата Bang Bang

Дата: 2012-10-04
Во основата на пирамидата на здравата исхрана, пилешкото месо припаѓа во групата со преостанатите видови на месо (риба, јајца и млечни производи).
Пилешкото месо е лесно сварливо, со висока биолошка вредност и диетска намена.
Може да се подготвува на многу начини, од што зависи нутритивната вредност на оброкот. Пилешкото месо содржи протеини во оптимална количина, а на организмот му обезбедува речиси половина од дневната потреба.
Варено пилешко во сос од соја и мед

Дата: 2012-10-01
Варено пилешко во сос од соја и мед
Фефер пилешки стек

Дата: 2012-09-17
Пилешкото месо е лесно сварливо, со висока биолошка вредност и диетска намена.
Може да се подготвува на многу начини, од што зависи нутритивната вредност на оброкот. Пилешкото месо содржи протеини во оптимална количина, а на организмот му обезбедува речиси половина од дневната потреба.
Консумирање на пилешко месо не учествува во создавањето на холестерол во крвта. Најмал процент на масти имаат пилешкикте гради. Следат батаците и на крајот пилешките крилца, со најголем процент на масти. Со отстранувањето на кожата, во голема мера се намалува количината на масти, а месото ќе биде повеќе сочно ако кожата се отстрани при гастрономска подготовка.
Пилешки ролнички

Дата: 2012-09-15
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, и пилешкото месо е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана. Исто така одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот од пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. А и обработувањето на месото исто така многу влиае врз квалитетот на пилешкото месо.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња и така да се пржи.
Пол­не­то бе­ло ме­со

Дата: 2012-09-12
Пол­не­то бе­ло ме­со
Пилешка бонбона

Дата: 2012-09-11
Пилешка бонбона
Пилешки ролат со маслинки

Дата: 2012-09-06
Пилешки ролат со маслинки
Пилешко со ѓумбир

Дата: 2012-09-05
Пилешко со ѓумбир. Сладок моќен вкус со ѓумбир, еден од омилените Јапонски јадења.
Пилешко со моцарела и песто од рукола

Дата: 2012-09-01
Слаткиот оцетот дава посебен вкус како маринада за овој пилешки рецепт.
Пилешко на медитерански начин

Дата: 2010-12-13
Домашната кокошка води потекло од источнo азиската дива кокошка, од пред 5000 години. Уште 1400 год. п.н.е. е пренесена во Кина, а потоа е раширена и на запад. Персијците ја сметале за свето суштество. Домашната кокошка Грците ја превземале од Феничаните, а од таму се раширила по цела Европа. Кристофер Колумбо во 1942 година ја пренел во Америка, така што сега ја има низ целиот свет.
Пилешки ролатчиња во сланина

Дата: 2010-12-13
Енергетската вредност зависи видот на пилешкото месо и начинот на подготвока, а вообичаено изнесува 220 калории во 100 грама. Пилешкото месо е одличен извор на витамини и минерали: витамин Б6, фосфор, цинк и селен, Б2, Б12, железо, магнезиум и Б1.
Пита со шампињони и пилешко

Дата: 2010-11-18
Пилешкото месо е лесно сварливо, со висока биолошка вредност и диетска намена.

Може да се подготвува на многу начини, од што зависи нутритивната вредност на оброкот. Пилешкото месо содржи протеини во оптимална количина, а на организмот му обезбедува речиси половина од дневната потреба.

Енергетската вредност зависи видот на пилешкото месо и начинот на подготвока, а вообичаено изнесува 220 калории во 100 грама. Пилешкото месо е одличен извор на витамини и минерали: витамин Б6, фосфор, цинк и селен, Б2, Б12, железо, магнезиум и Б1.
Пилешко со ананас

Дата: 2010-10-28
Во основата на пирамидата на здравата исхрана, пилешкото месо припаѓа во групата со преостанатите видови на месо (риба, јајца и млечни производи).

Пилешкото месо е лесно сварливо, со висока биолошка вредност и диетска намена.

Може да се подготвува на многу начини, од што зависи нутритивната вредност на оброкот. Пилешкото месо содржи протеини во оптимална количина, а на организмот му обезбедува речиси половина од дневната потреба.
Торта од бело месо

Дата: 2010-10-25
Домашната кокошка води потекло од источнo азиската дива кокошка, од пред 5000 години. Уште 1400 год. п.н.е. е пренесена во Кина, а потоа е раширена и на запад. Персијците ја сметале за свето суштество. Домашната кокошка Грците ја превземале од Феничаните, а од таму се раширила по цела Европа. Кристофер Колумбо во 1942 година ја пренел во Америка, така што сега ја има низ целиот свет.

Според намената, денешните видови на кокошки се поделени на лесни (за производство на јајца), средно тешки (за производство на месо и јајца), и тешки (за производство на месо).
Пилешки бродет

Дата: 2010-10-20
Одлично и пиканстно! Можете да ставите само пилешки батаци или само бело месо - изборот е Ваш, но едно е сигирно - за ова јадење нема да ви биде потребен нож бидејќи месото убаво се сварило и ги упило сите сокови.
Уживајте!
Пилешко на шпански начин

Дата: 2010-10-07
Кокошката, одамна е распространета во целиот свет. Се претпоставува дека денешната домашна кокошка потекнува од кокошката Gallus Bankive, која пак потекнува од Малезија, Индија и Кина, но денес тој вид на кокошки живеат во природа.

Прво се распространиле во Азија, Африка и Европа, а денес е распространета во целиот свет.

Покрај употребата на месото, кокошката несе јајца, кои исто така се потребни во кујната, а има и меко и вкусно месо. Поради овие одлични особини е употребувана скоро во секоја кујна.
Пилав со пилешко месо

Дата: 2010-10-06
Пилавот обично се смета за еден од најстарите начини на подготовка на ориз, кој има персиски корени. Познато е дека му бил послужен на Александар Велики по неговото заземање на Согдиан, главниот град на покраината Мараканда (денешен Самарканд). Подоцна војската на Александар го донела ова јадење назад во Македонија и тоа се проширило низ цела источна Европа.

Во зависност од локалната кујна, пилавот исто така, може да содржи различни видови месо или зеленчук. Пилавот и сличните јадења се карактеристични за Блискиот Исток, Централна и Јужна Азија, Источна Африка, Латинска Америка и Карибите.

Во Италија пилавот е познат под називот ризото, во Иран се вика чилав, а се подготвува и во Кина и Јапонија.
Поховано пилешко бело месо

Дата: 2010-09-28
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се готви цело, или да се исече на помали парчиња.
Запечени пилешки батаци

Дата: 2010-09-21
Кокошката, одамна е распространета во целиот свет. Се претпоставува дека денешната домашна кокошка потекнува од кокошката Gallus Bankive, која пак потекнува од Малезија, Индија и Кина, но денес тој вид на кокошки живеат во природа.

Прво се распространиле во Азија, Африка и Европа, а денес е распространета во целиот свет.

Покрај употребата на месото, кокошката несе јајца, кои исто така се потребни во кујната, а има и меко и вкусно месо. Поради овие одлични особини е употребувана скоро во секоја кујна.
Шпагети со пилешко

Дата: 2010-07-28
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Исто така, денес одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влијае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Пилешка бајадера

Дата: 2010-06-24
Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влијае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо. Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Пилешки касерол

Дата: 2010-06-08
Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влиае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо. Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Лечо (унгарско летно јадење)

Дата: 2010-06-04
Lesco (изговорено ЛЕТЧО) е Унгарски специјалитет кој содржи пиперки, домат, кромид, сол, шеќер, и "земјена пиперка" како првичен рецепт.

Во северна Унгарија се користи свинска маст за пржењето на кромидот и пиперките се користени во вид на готова форма спремни за печење, додека во јужниот дел на Унгарија се користи масло од сончоглед.

Исто така се претпоставува дека е традиционален специјалитет во Чешка и Словачка но и во Австрија и Израел.
Мaринирани пилешки раженчиња

Дата: 2010-05-04
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се готви цело, или да се исече на помали парчиња.
Пикантни пилешки копани

Дата: 2010-04-26
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Исто така, денес одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влиае врз квалитетот.
Ќофтиња од бело пилешко месо

Дата: 2010-04-23
Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влиае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо. Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Триаголници со пилешко

Дата: 2010-04-14
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Исто така, денес одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влијае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Штрудла со пилешко, спанаќ и сирење

Дата: 2010-04-13
Спанаќот е едногодишна или двогодишна билка со сочни зелени листови и со цветови во вид на класи и е зеленчук најбогат со хлорофил. Поради големото присуство на минерали и витамини, спанаќот го нарекуваат и како "крал на зеленчукот".
Крцкави пилешки крилца

Дата: 2010-04-06
Пилешкото месо е едно од најконзумираните меса во целиот свет, кое се подготвува на најразлични начини.

Ви го нудиме овој вкусен рецепт, на кого тешко кој може да му одолее, а најубаво е крилцата да ги сервирате веднаш по пржењето, поради тоа што тогаш се најкрцкави.
Пилешка салата со грав

Дата: 2010-03-29
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

Исто така, денес одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влијае врз квалитетот.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо. Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
Пилешко во сланина

Дата: 2010-02-08
Пилешко во сланина
Пржен црн дроб со кромид

Дата: 2010-02-08
Особено јакиот мирис на кромидот му го даваат материите богати со сулфур, кои се подеднакво одговорни и за неговите лековити својства. Покрај тоа, кромидот е богат и со хром, минерали во трагови кои помагаат во клеточната реакција со инсулинот, потоа витаминот Ц и бројните флавоноиди, особено кверцитинот.

Специфичниот лут мирис и вкус на кромидот се последица на етеричните масла. Со своите состојки кромидот го зголемува апетитот и го подобрува варењето на храната.
Пилешко на ловечки начин

Дата: 2010-01-22
Пилешко месо е едно од најконзумираните меса во сите светски кујни, готвено на речиси илјадници начини.
Крем канелони со пилешко

Дата: 2010-01-22
Вистинско гурманско јадење, одлично за фамилијарен ручек.
Полнето пиле на италијански начин

Дата: 2010-01-21
Полнето пиле е рецепт што речиси е застапен во секоја национална кујна, рецепт без кој неможе да се замисли кулинарството.
Месо од мисирка со праз

Дата: 2009-12-30
Месо од мисирка со праз
Полнето пиле со зеленчук

Дата: 2009-12-25
Полнето пиле со зеленчук
Пилешки бургери

Дата: 2009-12-24
Пилешки бургери
Пилешки батаци со лимон

Дата: 2009-12-18
Пилешки батаци со лимон
Пиле во вино

Дата: 2009-12-13
Пиле во вино
Пилешки копани со пиво

Дата: 2009-12-11
Пилешки копани со пиво
Пилешко со доматен сос

Дата: 2009-11-30
Пилешко со доматен сос
Пилешки крилца со кока кола и сос од соја

Дата: 2009-11-23
Пилешки крилца со кока кола и сос од соја
Ароматично пиле со рузмарин и лимон

Дата: 2009-11-23
Ароматично пиле со рузмарин и лимон
Полнет модар домат со пилешко

Дата: 2009-11-20
Полнет модар домат со пилешко
Компири во пилешки врзоп

Дата: 2009-11-19
Компири во пилешки врзоп
Пилешки ќофтиња во рерна

Дата: 2009-11-18
Пилешки ќофтиња во рерна
Полнети пилешки гради на Италијански начин

Дата: 2009-11-18
Полнети пилешки гради на Италијански начин
Шницли од пилешко месо

Дата: 2009-10-22
Шницли од пилешко месо
Пилешки мафини

Дата: 2009-10-13
Пилешки мафини
Шницли во сос од печурки

Дата: 2009-09-23
Шницли во сос од печурки
Полнето пилешко "Амброзија"

Дата: 2009-09-10
Полнето пилешко
Ражничи со сирење и сланина

Дата: 2009-08-06
Ражничи со сирење и сланина
Полнет похован пилешки стек

Дата: 2009-08-03
Полнет похован пилешки стек
Пилешко со суви сливи

Дата: 2009-07-14
Пилешко со суви сливи
Пилешка шницла во бешамел-сос

Дата: 2009-07-12
Пилешка шницла во бешамел-сос
Пилешко со лимон

Дата: 2009-07-09
Пилешко со лимон
Пилешки стапчиња со сос од сенф и мед

Дата: 2009-07-03
Пилешки стапчиња со сос од сенф и мед
Печено царско пиле

Дата: 2009-05-19
Кокошката, одамна е распространета во целиот свет. Се претпоставува дека денешната домашна кокошка потекнува од кокошката Gallus Bankive, која пак потекнува од Малезија, Индија и Кина, но денес тој вид на кокошки живеат во природа.

Прво се распространиле во Азија, Африка и Европа, а денес е распространета во целиот свет.

Покрај употребата на месото, кокошката несе јајца, кои исто така се потребни во кујната, а има и меко и вкусно месо. Поради овие одлични особини е употребувана скоро во секоја кујна.
Пилешки стек со печурки

Дата: 2009-05-18
Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, и пилешкото месо е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана. Исто така одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

Врз квалитетот од пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. А и обработувањето на месото исто така многу влиае врз квалитетот на пилешкото месо.

Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња и така да се пржи.
Тава со пилешки стек

Дата: 2009-05-15
На пазарот може да се најдат пилиња со тежина од 700 до 1200 г.

Додека пак кастрираните петли и кокошки кои достигнуваат од 2,5 до 3 кг. тешко може да се најдат, посебно петлите, затоа што во некои земји кастрирањето на животни е забрането со закон.

Кај купувачите не постои поголем интерес за оние пилиња кои се предвидени за супа. Кокошките кога ке престанат со несење јајца се преработуваат во индустриски супи или производи од кокошкино месо.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг