Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Пити

Vitkana-pita-od-oriz-i-praz
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 60
Zelnik
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 80
Mini-piti-so-urda
Време за подготовка: 10
Време за готвење: 30
Mesena-pita-so-jabolki
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 30
Pita-so-orevi
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 30
Kolacinja-so-jabolki-i-orevi
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 30

Останати рецепти од подкатегоријата:

Колачиња со јаболки и ореви

Дата: 2009-10-08
Пита со јаболки и ореви
Пита со ореви

Дата: 2009-10-08
Пита со ореви
Месена пита со јаболки

Дата: 2009-10-07
Уште од древните времиња, јабокото се користи свежо, печено во лушпа или варено. Во народната медицина, чајот од јаболкото, можеби повеќе од илјада години, се користи како идеално средство против реума, камења во бубрезите, мигрена, авитаминоза, склероза, како диоретик, и за ублажување на отоците.

Прашакот од исушенита лушпи од јаболкото, го регулира метаболизмот, додека чајот од сувиот плод на јаболкото, обично исечен на крукчиња, се користи како додатна терапија на акутните инфекции на дишните патишта и зарипнат глас, за лечење на ларингитисот со правење гаргара од чај, а се препорачува и за осетливи гласни жици.

Јаболкото е познато и како "чистач" на крвта, затоа што го смалува нивото на холестеролот, ги зајакнува сите мускули, а посебно мускулите на срцето. Многу е богато со витамините А, Б и Ц, кои ја зголемуваат одбрамбената способност на организмот, а семките од јаболкото, се многу корисни затоа што изобилуваат со јод. Сокот од јаболкото, е одличен напиток за деца, како и за мајките, со тоа што го помагаат лачењето на мајчиното млеко.
Мини пити со урда

Дата: 2009-09-01
Мини пити со урда
Зелник

Дата: 2009-06-18
Зелник
Виткана пита од ориз и праз

Дата: 2009-06-17
Виткана пита од ориз и праз
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг