Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Главно јадење

Posna-boranija
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Posni-ermenski-sarmicki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Posni-polneti-piperki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Posen-podvarok
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 40
Posen-polnet-moder-domat
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Posni-ponleti-suvi-piperki
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 60

Останати рецепти од подкатегоријата:

Посни полнети суви пиперки

Дата: 2010-12-23
Пиперката влегува во редот на зеленчуци најбогати со витамин Ц, кој не се губи значително и по замрзнувањето и киселеењето.

Зрее од средината на летото до средината на есента.

Според бојата може да биде зелена, жолта и црвена, а според вкусот блага или лута.

Се јаде свежа, се употребува во салати, се пече на скара, а се користи и за полнење и киселење.

Благата сушена и мелена пиперка е основа за многу јадења и додаток за сувомеснати производи.

Лутата е незаменлива во подготвувањето на пикантни јадења.
Посен полнет модар домат

Дата: 2010-08-19
Модриот домат е голем извор на калиум, содржи 226 милиграми во 100 грама, што овозможува нормална размена на вода помеѓу клетките и ја подобрува работата на срцевиот мускул.

Околу 92% од плодот на модриот домат е вода, така што калоричната вредност на 100 грама плод изнесува само 29 калории.

Најмногу содржи шеќери, околу 5,5%, а белковини 1,3%. Од витамините вреди да се спомене само витаминот Ц.

Од минералните материи, содржи многу калиум, фосфор и калциум, а помалку манган и железо.

Сокот од модриот домат може да ги спречи промените во клетките и на тој начин го спречува и создавањето тумори.
Посен подварок

Дата: 2010-02-24
Зелката може да се користи свежа, а додека пак скиселената е основа на многубројни специјалитети.

Свежа најчесто се подготвува како салата, но може да се вари, да се пржи и да се користи во јадења што се печат.

Денешната постапка за киселеење зелка, преку зимата била единствен извор на витамин Ц.

Чаша расолница наутро може да послужи против мамурлук.

Се подготвува во комбинација со друг зеленчук, со месо, ориз и тестенини.

Вкусот е подобар ако за време на готвењето се додаде исечено јаболко.

Од кисела зелка во Македонија традиционално се подготвува сарма, без која не може да се замисли прославата на новогодишните празници.
Посни полнети пиперки

Дата: 2010-02-23
Пиперката влегува во редот на билките најбогати со витамин Ц, кој не се губи значително и по замрзнување и киселеење. Зрее од средината на летото до средината на есента.

Според бојата може да биде зелена, жолта и црвена, а според вкусот блага и лута.

Се јаде свежа, се употребува во салати, се пече на скара, а се користи и за полнење и киселење.
Посни ерменски сармички

Дата: 2009-11-28
Посни ерменски сармички
Посна боранија

Дата: 2009-08-11
Посна боранија
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг