Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Салати

Posna-ruska-salata
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 15
Vareno-cveklo-so-pecurki
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 30
Zimska-salata
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 15
Salata-od-crvena-zelka-i-sirenje
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 0
Tarator-od-piperki
Време за подготовка: 10
Време за готвење: 10
Feta-sirenje-so-maslinki
Време за подготовка: 5
Време за готвење: 0

Останати рецепти од подкатегоријата:

Фета сирење со маслинки

Дата: 2010-11-17
Нема земја во светот каде што не се прави некој вид на сирење. Сите видови имаат специфичен вкус и се подготвуваат на најразлични начини, но заедничко за сите е млекото, кое може да е кравјо, овчо или козјо.

Во нашата земја се приготвуваат многу квалитетни овчи сирења, кашкавали и биено сирење, кое, според многумина е многу подобро и од светски познатиот пермазан.

Кај нас најпознати сирења се Трничкото, Шарпланинското, Беровското, Мариовското, Галичкото, Крушевското итн.
Таратор од пиперки

Дата: 2010-09-13
Пиперката е мошне значаен зеленчук, како по својата хранлива вредност, така и по разновидната употреба.

Пиперката е на прво место по содржината на витаминот Ц, како ниеден друг зеленчук. Во 100 грама пиперки се содржат 120 милиграми витамин Ц, што е двојно повеќе од дневната потреба на човекот. Исто така, содржи и многу витамин А, но во целосно зрелите пиперки го има 10 пати повеќе отколку во зелените.

Од минералите има мошне калиум и железо и нешто помалку калциум, а калориската вредност е мошне мала - едвај 20-тина калории на 100 грама пиперки. Лутината на пиперката доаѓа од материјата која е наречена капсацин.
Салата од црвена зелка и сирење

Дата: 2010-04-13
Зелката содржи природни состојќи кои дејствуваат како лекови против чиревите. Фактот дека зелката може да помогне во лекувањето на чирот, е утрврдено уште во 1950 - те години, во обидите на др. Гарет Чени, На медицинскиот факултет при Универзитетот во Стафорд. Тој докажал дека околу 1,1 литар свеж сок од зелка на еден ден, помага во ублажувањето на болките и ги лечи желудечните чиреви, како и чиревите на дванаестпалачното црево поуспешно и подобро од стандардните терапии.
Зимска салата

Дата: 2009-11-16
Зимска салата
Посна руска салата

Дата: 2009-04-13
Туните имаат долганевсто тело, а крлушките им се само напо должината на страничната пруга и на стомакот.
Заради својот добро развиен систем на крвни садови, туните се топлокрви животни. Живеат во сите мориња во светот.
Варено цвекло со печурки

Дата: 2009-05-09
Цвеклото е важен природен лек, заради големото количество на железо, што го поседува. Исто така има и висока хранлива вредност. Но цвеклото е зеленчук со највисоко колочество нитрати.

Цвеклото може да се купи во текот на целата година, иако највеќе го има во текот на зимата.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг