Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Зеленчук

Pohovan-karfiol-so-zelencuk
Време за подготовка: 25
Време за готвење: 20
Tikvicki-so-sirenje
Време за подготовка: 10
Време за готвење: 15
Spanak-so-oriz
Време за подготовка: 35
Време за готвење: 50
Distani-morkovi-so-magodonos
Време за подготовка: 25
Време за готвење: 30
Brokuli-vo-sos-od-domati
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 35
Pire-od-zelencuk-so-zolcka
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 30
Pohovani-tikvicki
Време за подготовка: 15
Време за готвење: 20
Brokuli-so-luk
Време за подготовка: 45
Време за готвење: 60
Polneti-tikvicki
Време за подготовка: 25
Време за готвење: 40

Останати рецепти од подкатегоријата:

Салата од компир

Дата: 2012-09-21
Салата од компир
Росоље салата со цвекло

Дата: 2012-09-15
Цвеклото има многу ниска калоричност и содржи само минимална количина масти. Неговата хранливост се должи особено на растителните влакна, витамините, минералите и уникатните растителни антиоксиданси. Цвеклото исто така е богат избор на Б3, витамин Б6 и каротеноиди и минерали, како што се железото, манганот и магнезиумот.
Краставица со сос од сенф

Дата: 2012-09-01
Свежа и раскошна салата
Жетварка салата

Дата: 2010-06-16
Оваа салата е исклучително освежувачка за време на летниот период. Може да се јаде како предјадење, како додаток на главното јадење, а дури и како освежување пред спиење.

Голема благодарност до Филип Јовиќевиќ за овој рецепт.
Салата од брокули и бадеми

Дата: 2010-02-04
Брокулата е многу богата со сложени фитохемикалии, содржи калциум и магнезиум, а исто така ги содржи витамините од Б групата, особено витаминот Б9, а витаминот Ц го има во иста количина како и кај јужното овошје и пиперката. Заради тоа брокулата, е голем извор на растителни влакна, неопходни за дигестивниот трак.

Брокулата се покажува како лековит зеленчук, ги ублажува кардиоваскуларните болести, и ја одржува еластичноста на крвните садови. И во случаите на очните болести, брокулите покажуваат одлично лековито својство. Заради огромното количества хранливи материи, и витаминот Ц, брокулата го јакне нашиот имунолошки систем и му помага на организмот, да се заштити од грип и од вирусни инфекции.

Витаминот Б9, кој во голема количина го содржи брокулата, помага во случај на анемија, а заради моќните антиоксидансни својства, редовното консумирање на овој зеленчук, ги ублажува тегобиите при паркинсовата болест.
Салата од компири и карфиол

Дата: 2009-12-28
Салата од компири и карфиол
Салата со тиквички

Дата: 2009-12-02
Салата со тиквички
Витаминска салата со зелка и морков

Дата: 2009-10-09
Витаминска салата со зелка и морков
Слатко - кисела салата од карфиол

Дата: 2009-08-16
Слатко - кисела салата од карфиол
Летен гарнир од зеленчук

Дата: 2009-08-06
Сите брзаме некаде. Но мора да одвоиме барем и малку време во текот на денот за припрама на храната.
Ова е рецепт кој не бара многу време а е многу убаво да се спреми како едно убаво ладно предјадење.
Салата од шампињони

Дата: 2009-08-05
Салата од шампињони
Салата "мимоза"

Дата: 2009-08-03
Салата "мимоза"
Цезар - салата

Дата: 2009-08-02
Цезар - салата
Салата од урда и семки

Дата: 2009-07-25
Салата од урда и семки
Салата од моркови со кикиритки

Дата: 2009-07-16
Салата од моркови со кикиритки
Салата од свежа зелка

Дата: 2009-07-16
Салата од свежа зелка
Салата од краставица со копар

Дата: 2009-07-15
Салата од краставица со копар
Компир салата со павлака

Дата: 2009-07-12
Компир салатата со павлака е ладно предјадење кое е лесно за правење а убав додаток во главниот ручек.
Свежа салата од цвекло и моркови

Дата: 2009-07-02
Свежа салата од цвекло и моркови
Француска салата

Дата: 2009-06-17
Француска салата
Тиквички со морков

Дата: 2009-06-16
Тиквички со морков.
Салата од цвекло со рен

Дата: 2009-06-10
Салата од цвекло со рен.
Зелена салата со ориз

Дата: 2009-06-10
Зелена салата со ориз
Салата од зелена боранија

Дата: 2009-06-10
Салата од зелена боранија
Поховани полнети пиперки

Дата: 2009-06-05
Поховани полнети пиперки.
Палачинка изненадување

Дата: 2009-06-03
Палачинка изненадување.
Полнети компири со шунка

Дата: 2009-06-05
Polneti kompiri so sunka
Селско тавче со соја и праз

Дата: 2009-05-15
Срцеви болести: Храната што соржи растворливи растителни влакна, ккао што се зоб, јачмен, грав може да има позитивно влијание на холестеролот, триглицеридите и другите честички во крвта, кои влијаат на развојот на срцевите болести. Ист ефект имаат и лимонот и морковите.

Прочитајте повеќе

тука.
Полнети домати

Дата: 2009-05-14
Грмушката на доматот расте во висина до 1,5 м. Има многу сорти на Домати, кои се разликуваат според обликот, големината, и тежината.

Кај нас најпознати сорти на Домати се:
- Портокалов домат
- Тркалезен домат
- Жолт домат
- Грмушест домат
- Месест домат.
Варен целер во сос од вино

Дата: 2009-05-14
Целерот има остар вкус, што се должи на тоа што во целерот има големо количество на етерични масла, па заради тоа, главно се употребува за индустриска преработка. Меѓутоа, целерот се уште има свое место во кујната. Се употребува свеж и за супи. Исто така има добар вкус ако се похува или пече.

Зелените делови на целерот се употребуваат како ароматично зачинско растение.
Брокули со лимон

Дата: 2009-05-14
Денес лимонот во целиот свет се одгледува во суптропски климатски области.

Во Европа, најважна е сортата Верна. Тој е долгнавест лимон, што на краевите е зашилен, речиси нема семки.

Лимоновото дрво цвета цела година и дава плодови.

Лимонот е многу кисело овошје, и во кујната се употребува главно како зачин.

Спанаќ со домати и компири

Дата: 2009-05-14
Доматот е едногодишно растение, и се употребува за исхрана на луге и животни.

Доматот потекнува од централна и јужна Америка. За прв пат е опишан од лекарот и ботаничар Матиоли во 1554 год.

Доматот во исхраната се употребува како:
- Свеж
- Конзервиран
- Како сок
- Како прелив
- Како зачин

Плодовите на доматот, се богати со витамин C, B1 и E1. Покрај витамините, доматот содржи и манган, железо и бакар.
Потпечено цвекло

Дата: 2009-05-14
Цвеклото е важен природен лек, заради големото количество на железо, што го поседува. Исто така има и висока хранлива вредност. Но цвеклото е зеленчук со највисоко колочество нитрати.

Цвеклото може да се купи во текот на целата година, иако највеќе го има во текот на зимата.
Полнети тиквички

Дата: 2009-05-13
Полнети тиквички.
Брокули со лук

Дата: 2009-05-13
Брокулите не образуваат затворени главици на цветовите, односно нивните главици се составени од зелени до синкави светливи пупки на цветови, што се наоѓаат на стебленцата, како и на многуте подници од страна.

Исто така, иако многу ретко, постојат и неколку вида на брокули, и тоа:
- Виелетови
- Жолти
- А најретка е белата сорта на брокули

Брокулите, за разлика од поголемиот дел зеленчици, се помалку вкусни ако се употребуваат свежи.
Поховани тиквички

Дата: 2009-05-13
Поховани тиквички.
Пире од зеленчук со жолчка

Дата: 2009-05-13
За дете после 1-на година.
Брокули во сос од домати

Дата: 2009-05-11
Брокулите не образуваат затворени главици на цветовите, односно нивните главици се составени од зелени до синкави светливи пупки на цветови, што се наоѓаат на стебленцата, како и на многуте подници од страна.

Исто така, иако многу ретко, постојат и неколку вида на брокули, и тоа:
- Виелетови
- Жолти
- А најретка е белата сорта на брокули

Брокулите, за разлика од поголемиот дел зеленчици, се помалку вкусни ако се употребуваат свежи.
Динстани моркови со магдонос

Дата: 2009-05-11
Морковот се нарекува и коротна или жолта репка. Бојата на коренот е различна, може да биде од бела до жолта и портокалово-црвена.

Ако е поизразена бојата на морковот, толку е поголемо количеството на каротин.

Количеството на шеќер кај сортите што се продаваат напролет, е поголемо од количеството кај сортите, што се продаваат наесен, или во зима.

Морковите треба да се чуваат неизмиени, затоа што ако се измијат, и да се чуваат такви, и на ладно место не траат долго.
Спанаќ со ориз

Дата: 2009-05-10
Според некои истражувања, е докажано, дека оризот се употребувал неколку илјади години пред сметање на времето

Оризот исто така, и денес е еден од најважните прехрамбени производи, во голем дел на азиските земји.

Според обликот на зрното, оризот се дели на:
- Ориз со тркалезно зрно
- Ориз со средно долго зрно
- Ориз со долго зрно.
Триаголници со печурки

Дата: 2009-08-09
Триаголници со печурки
Тиквички со сирење

Дата: 2009-05-07
Во растот и развојот на детето, многу е важна и исхраната со млечни производи, како што е сирењето.

Сирењето го содржи витаминот D, кој помага во правилно формирање на коските.
Похован карфиол со зеленчук

Дата: 2009-04-28
Вкусна салата
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг