Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Торти

Karamel-torta
Време за подготовка: 25
Време за готвење: 210
Lesnik-torta
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 80
Svarcvald-torta
Време за подготовка: 25
Време за готвење: 60
Kasato
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 25
Parena-torta-so-mleko
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 10
Kolac-so-visni
Време за подготовка: 20
Време за готвење: 60
Limon-torta
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 70
Vanila-torta
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 70
Rolat-od-banani
Време за подготовка: 30
Време за готвење: 70

Останати рецепти од подкатегоријата:

Песок торта

Дата: 2012-12-20
Песок торта
Крцкава пита со боровинки

Дата: 2012-09-25
Боровинката е многу вкусно и лековито овошје. Таа содржи малку калории, но е права ризница на здрави и лековити состојки. Пола шоља свежи боровинки содржи само 40 калории, а нуди цела низа на здрави состојки како што се: калиум, железо, витамин Ц, витамин А, растителни влакна, антоцианини, фенолицини...
Денес многу научни истражувања потврдиле дека боровинката е здрава храна и лек за спречување и лекување на многу болести.
Истражувања докажале дека дивите боровинки помагаат и во третманот на шеќерната болест. Тие имаат моќни антидијабетични својства.
Чоколадна торта

Дата: 2012-09-14
Денес, под поимот „чоколадо“ најчесто се подразбира на чоколадните плочки направени како комбинација од семе на какао, маснотии, шеќер и други состојки кои имаат точка на топење малку помала од телесната температура. Содржи и алкалоиди како што се теобромин и фенетиламин и има многубројни физиолошки ефекти на телото (се поврзува со нивото на сератонин во мозокот).
Чоколадото често се произведува во мали калапи во форма на правоаголници, животни, луѓе или објекти кои служат за славење на некои фестивали ширум светот. На пример, постојат калапи во форма на зајаци или јајца за Велигден, парички за Ханука, Св. Никола (или Дедо Мраз) за Божиќ и срца за Денот на вљубените. Чоколадото може да се прави и во вид на пијалок наречен какао или топло чоколадо, кое потекнува од Маите и Ацтеките.
Брза торта

Дата: 2012-09-06
Брза торта
Реформ торта

Дата: 2010-12-14
Чоколадата се смета за одговорна за стимулирање на доброто расположение, односно го поттикнува создавањето на серотонинот (хормонот "за добро расположение") во нашиот организам. Тој е тој кога по некој оброк кај нас се предизвикува чувство на пријатност.
Ананас торта

Дата: 2010-11-11
Ананасот е род на билките од родот бромелија (Bromeliaceae). Најпозната врста е Ананасот Comosus. Успева во суптропските краеви на Америка, Африка и Азика.
Рафаело торта

Дата: 2010-10-01
Евтина торта за подготвување, исклучително сочна и блага.
Шарлота од чоколадо

Дата: 2010-09-06
Сите намирници имаат свои добри и лоши страни. Така, чоколадото е добар антиоксидант, но затоа може да ја предизвика мигрената, а и калорично е. Истото е и со јајцата, црвеното месо и кафето, кои исто така имаат свои лоши и добри страни. Кај некои болести препорачливо е нивното конзумирање, кај други пак го влошуваат здравјето. Прочитајте ги добрите и лоѓите страни на овие намирници, па сами процените што може да јадете, а што треба да намалите.
Кокос торта со малини

Дата: 2010-07-15
Малините се мошне ценето овошје заради својот пријатен, ароматичен и освежителен вкус и мирис, како десертно овошје и како мошне важна суровина за подготвување на сирупи, овошни сокови, освежителни напивки, слатко, желеа...

Нивната хранливост ја сочинуваат 8% овошни шеќери, 1% белковини и околу 0,6% масти. Заради тоа што содржи лимонска, јаболкова и други овошни киселини, малините имаат диетски и лековити својства.
Моко торта

Дата: 2010-07-14
Кафето пред сè преставува растение кое припаѓа на родот ниски билки (дрво или грмушка). Стеблото на кафето е со просечна висина од 2 до 5 метри. За раст на кафето најпогодна е тропската клима. Топлината и влагата се главните и основни фактори кои влијаат на растот на кафето. На ова растение му одговара температура од 12 до 27 целзиусови степени и голема количина на вода. Па кога се ќе се сумира, на растот на кафето делуваат: големите климатски промени, видот и составот на земјата, бројот на сончевите денови, количината на врнежите и влагата, но и надморската височина.
Сахер торта

Дата: 2010-07-08
Сахер тортата (германиски: Sachertorte) е чоколадна торта, која за прв пат била подготвена од австрискиот слаткар Франц Сахер. Тортата се јавува како типичен десерт од виенската кујна и е една од најпопуларните торти во светот.
Амбасадор ролат

Дата: 2010-06-22
Шеќерот е најдобар пример за намирници кои содржат исклучиво калории. Таа ви дава само енергија во облик на калории и не содржи никакви есенцијални материи. Шеќер е релативно ново достигнување во човековата исхрана. Шеќерната трска е пронајдена во југозападна Азија, а во Европа е донесена од страна на Александар Македонски. Во 17ти и 18ти век, поради шеќерната трска, огромен број на робови се пратении во Бразил и на Карипските Острови, каде што биле лоцирани огромен број на плантажи со шеќерна трска. Дури кон крајот на 18-тиот век е пронајден начинот на рафинирање на шеќерната трска. Како последица на овој пронајдок, е порастот на потрошувачката на шеќер, така што Европа се соочува со дотогаш непознатата болест - дијабетесот, која исто така е позната и како шеќерна болест. Дијабетесот се појавува прво кај аристократијата, бидејќи само таа класа на луѓе ја конзумирале шеќерта. Денес од оваа болест патат четири милиони Германци и е трет најголем причинител на смрт во светот.
Чоколадна маркиза

Дата: 2010-06-17
Чоколадото се смета за одговорно за стимулирање на доброто расположение, односно го поттикнува создавањето на серотонинот (хормонот "за добро расположение") во нашиот организам. Тој е тој кога по некој оброк кај нас предизвикува чувство на пријатност.

По кунсумирањето чоколадо во нашиот организам се ослободуваат ендорфини, кои се нарекуваат и ендогеним или опијати, затоа што имаат природно смирувачко и антидепресивно влијание.

Чоколадото содржи тонизирачки материи како танин, теобрамин и кофеин.
Грилијаж торта

Дата: 2010-05-26
Грилијаж торта
Лeден сникерс

Дата: 2010-03-02
Консумирањето кикиритки или путер од кикиритки најмалку 5 пати неделно, може да го намали двојно ризикот од срцев удар. Во прилог на намалување на холестерол, тие спречуваат воспаление и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето.

Кикиритките се важно оружје во борбата против срцев удар, според резултатите од истражувањата на последните американски експерти. Во текот на студискиот период, кое траеше 22 години експертите на Универзитетот Харвард испитуваа околу шест илјади жени со дијабетес од тип два, со што се зголемува ризикот од срцев напад и мозочен удар. Овие жени имаа специјален режим на исхраната, како и на секои две до четири години тие пополнуваа прашалници за начинот на исхраната и навиките при користењето на намирниците.
Торта од лешници и џем од малини

Дата: 2010-01-19
Лешникот потекнува од Азија, а бил познат уште во стариот Рим, како симбол на среќа. Подоцна се одомаќинува на медитеранот, а највеќе се раширил во Турција, Шпанија, Франција и Италија.

Лешникот припаѓа на фамилијата на суво овошје. Плодот му е богат со незаситени масти, киселини, протеини, витамини и минерални соли, има и енергетски својства. Треба да се има во предвид и на неговата калориска вредност. За да дојде до израз полниот вкус на лешникот треба да се конзумира во текот на неговата берба и да се чува на суво место. Излупените лешници може да се чуваат и во фрижидер.
Куглов со чоколада и бадеми

Дата: 2009-12-13
Куглов со чоколада и бадеми
Ролат од портокал и чоколадо

Дата: 2009-11-19
Ролат од портокал и чоколадо
Пита од тиква

Дата: 2009-10-24
Пита од тиква
Јогобела торта

Дата: 2009-10-12
Јогобела торта
Куглов

Дата: 2009-09-09
Куглов
Ледена торта

Дата: 2009-08-28
Ледена торта
Едноставна овошна торта

Дата: 2009-08-17
Едноставна овошна торта
Естерхази торта

Дата: 2009-08-13
Екстерхази торта
Сникерс

Дата: 2009-08-06
Сникерс
Чоколаден колач со кора од портокал

Дата: 2009-08-06
Чоколаден колач со кора од портокал
Нутела колач

Дата: 2009-08-06
Нутела колач
Снежна торта

Дата: 2009-08-05
Снежна торта
Шарлота со портокали

Дата: 2009-08-05
Шарлота со портокали
Кафе торта

Дата: 2009-08-04
Кафе торта
Ролат од банани

Дата: 2009-08-02
Ролат од банани
Ванила торта

Дата: 2009-07-17
Ванила торта
Лимон торта

Дата: 2009-07-17
Лимон торта
Колач с`с вишње (по Кумановски)

Дата: 2009-07-03
Колач со вишни. Голема благодарност до Сања Димитриевска од Куманово за рецептот.
Парена торта со млеко

Дата: 2009-07-02
Освен за баба, дедо и вашето мало детенце, овој колач е супер ужинка или може да ви биде слатка вечера.

Многу е повкусен кога е оладен во ладилник.
Касато

Дата: 2009-06-30
Касато
Шварцвалд торта

Дата: 2009-05-18
Слатката павлака е масниот дел од млекото, добиен со центрифугирање. Колку е поголема содржината на масти во павлаката, толку е подобар мирисот.

Павлаката се користи за подобрување на вкусот на јадењата. Исто така павлаката преставува и основа на десертите.
Лешник торта

Дата: 2009-05-18
Лешникот расте уште многу одамна во Европа и Мала Азија. Денес расте и како див лешник.

Лешникот расте на дрво, кое може да биде високо и до 7м, а зрее во средината на август. Јатката е многу вкусна, а е обвиена со кафеава обвивка и дрвена лушпа.
Карамел торта

Дата: 2009-05-18
Млекото најчесто значи хранлива течност произведена од женките цицачи. Тоа ја обезбедува основната исхрана на новороденчињата пред нивниот организам да може да дигестира различни видови храна. Млекото се преработува во млечни производи како што се павлака, путер, јогурт, сирење, лактоза, суво млеко и други продукти.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг