Нутрициона Листа за рецептот

Калории 5598 kcal
Шеќери 469 g
Масти 340 g
Јаглехидрати 617 g
Протеини 58 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Бомбици Рафаело

Бомбици Рафаело
Објавено: 09/07/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 200 грама Бисквити
 • 100 грама Кокосово брашно
 • 150 грама Лешник
 • 200 грама Маргарин
 • 100 милилитри Млеко
 • 400 грама Шеќер во прав


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 0 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Бомбици Рафаело

ПОДГОТОВКА:

Сите намирници се мешаат и се прават бомбици.
Во секоја од бомбиците се става по еден лешник.
Се валкаат во кокос и се шараат со чоколаден прелив (по желба).

Брз и лесен рецепт. Мноооогу вкусен десерт, а може и да се замрзнува па да се одмрзне по потреба.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Штрудла со афион и ореви Штрудла со афион и ореви

Штрудла со афион и ореви

Макрони со кокос Макрони со кокос

Макрони со кокос

Фердинанд крофни Фердинанд крофни

Редовното консумирање млеко и млечни производи може за 50% да го намали ризикот од појава на ГИХТ, или позната како болест на кралевите и кралска болест. Гихтот е воспаление на згобовите-артритис, прдизвикано со создавање на кристали од мочната киселина во зглобовите. Во истражувањето на американските научници, било утрврдено дека некои видови зеленчук, за кои порано се верувало дека го зголемуваат ризикот од појавата на гихт, на пр. спанаќот, грашокот, гравот и карфиолот немаат никакво дејство на ризик од појава на оваа болест.

Колач од бадеми со шери Колач од бадеми со шери

Колач од бадеми со шери

Десерт со малини Десерт со малини

Десерт со малини

Урмашици Урмашици

Урмашици

Бисквити со ореви Бисквити со ореви

Високата содржина на омега-3 масните киселини ги прави оревите незаменлив помошник во борбата со срцевите заболувања. Штитат од срцев удар и артеросклероза, висок крвен притисок, намалување на "лошиот" и зголемуваат на "добриот" холестерол во крвта. Оревите се популарни и како "храна за мозокот", повторно поради богаата содржина на Омега-3 масните киселини. Ја стимулираат мозочната активност и го полнат организмот со енергија. Оревите исто така ги зајакнуваат и коските. Благодарение на содржаните Омега-3 масните киселини и антиоксиданси оревите го намалуваат ризикот од рак на дојката кај жените.

Чоколадни срца Чоколадни срца

Медени, чоколадни, полнети, слатки... како сакате наречете ги... но името само малку може да го долови вкусот... мора да се пробаат

Едноставен црно - бел колач Едноставен црно - бел колач

Едноставен црно - бел колач

Топчиња со кафе Топчиња со кафе

Топчиња со кафе
Коментари:

 • Од: Bojan Shashevski
 • [ 9.07.2009 21:52:32 ]
>> Лееееее....колку ги иам бутано овие ...
 • Од: vesna sugareva
 • [13.08.2009 22:36:12 ]
>> имам рецепта но не оваа и баш ќе ги пробам
Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг