Нутрициона Листа за рецептот

Калории 4075 kcal
Шеќери 201 g
Масти 320 g
Јаглехидрати 208 g
Протеини 64 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Чоколаден колач со кора од портокал

Чоколаден колач со кора од портокал
Објавено: 06/08/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 75 грама Шеќер
 • 150 грама Чоколадо
 • 1 кесичка/ки Прашак за печиво
 • 150 грама Портокал
 • 175 милилитри Млеко
 • 2 лажица/ци Масло
 • 250 грама Маргарин
 • 100 грама Какао
 • 125 грама Брашно
 • 50 грама Џем од портокал
 • 3   Јајца/це


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Чоколаден колач со кора од портокал

ПОДГОТОВКА:

Жолчките изматете ги со шеќерот во мазна смеса. Додајте ги брашното и какаото, измешајте па истурете го и млекото. Соединете ги состојките. Додајте го печивото и повторно измешајте. Во друг сад изматете цврст снег од белките кој ќе го вмешате, со лажица во смесата.

Округла тава намачкајте ја со маргарин па истурете ја смесата. Тестото печете го околу половина час на 180 степени.

Оладениот колач извадете го од тавата и префрлете на чинија за служење.

На ниска температура истопете ги чоколадото, маргаринот и маслото, мешајте да добиете скоро ладна и густа смеса.

Колачот намачкајте го со џем, полијте го со глазура украсете со тенко исечена кора од портокал.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Куглов Куглов

Куглов

Парена торта со млеко Парена торта со млеко

Освен за баба, дедо и вашето мало детенце, овој колач е супер ужинка или може да ви биде слатка вечера. Многу е повкусен кога е оладен во ладилник.

Естерхази торта Естерхази торта

Екстерхази торта

Грилијаж торта Грилијаж торта

Грилијаж торта

Пита од тиква Пита од тиква

Пита од тиква

Лимон торта Лимон торта

Лимон торта

Кафе торта Кафе торта

Кафе торта

Касато Касато

Касато

Лeден сникерс Лeден сникерс

Консумирањето кикиритки или путер од кикиритки најмалку 5 пати неделно, може да го намали двојно ризикот од срцев удар. Во прилог на намалување на холестерол, тие спречуваат воспаление и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето. Кикиритките се важно оружје во борбата против срцев удар, според резултатите од истражувањата на последните американски експерти. Во текот на студискиот период, кое траеше 22 години експертите на Универзитетот Харвард испитуваа околу шест илјади жени со дијабетес од тип два, со што се зголемува ризикот од срцев напад и мозочен удар. Овие жени имаа специјален режим на исхраната, како и на секои две до четири години тие пополнуваа прашалници за начинот на исхраната и навиките при користењето на намирниците.

Колач с`с вишње (по Кумановски) Колач с`с вишње (по Кумановски)

Колач со вишни. Голема благодарност до Сања Димитриевска од Куманово за рецептот.
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг