Нутрициона Листа за рецептот

Калории 3316 kcal
Шеќери 215 g
Масти 207 g
Јаглехидрати 136 g
Протеини 72 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Индијанки

Индијанки
Објавено: 15/07/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 3   Шекер лажичка/ки
 • 150 грама Шеќер
 • 50 грама Чоколадо
 • 1 кесичка/ки Прашак за печиво
 • 600 милилитри Млеко
 • 150 грама Маргарин
 • 2   Ванила пудинг/а
 • малку   Ванила екстракт
 • 200 грама Брашно
 • 4   Јајца/це


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Во комбинација со боза... подобро и да не коментираме ништо...

ПОДГОТОВКА:

Белките изматете ги малку со миксер, па додадете им го шеќерот и матете ги додека да добиете цврст снег. Додадете ги жолчките една по една и непреќинато матете. Брашното промешајте го со прашокот за печиво и додадете го во јајцата, па лесно изматете го со кујнска жица. Тестото сипете го во готварски шприц, па правете парчиња и печете ги на кујнска хартија на плех. Печете околу 5 минути на 200 степени. Уште топли премачкувајте ги со филот и лепете ги по две (како сендвич). Од остатокот на филот во кој сте додале какао или растопена чоколада правете декорација со помош на готварски шприц.

Фил: Пудингот подгответе го на вообичаениот начин со 600 мл. млеко. Оставете да се олади, но повремено промешувајте го за да не фати кора. Маргаринот пенесто изматете го со лажичките шеќер и помешајте го со оладениот пудинг и екстракт од ванила.
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Афионка Афионка

Афион (или мак) е растение од фамилијата Ranunculales (макови), од кое се добива опиум и афионово семе. Семето на белиот афион припаѓа на индискиот вид и се додава на јадењата заради нивно згуснување и арома. Меленото семе од афион, заедно со кокосово брашно, се комбинира како смеса која се додава на крајот од приготвувањето на јадењата. Бидејќи е многу тешко да се сомеле сурово афионово семе, тоа се потпечува на суво, а потоа се толчи или се меша со вода за да се добие конзистентна смеса во вид на тесто.

Конгоански колачиња Конгоански колачиња

è до раниот 20 век, кокосот се сметал за парична единица на Никобарските Острови, кои се наоѓаат северно од Суматра. Во јужниот пацифик, парчиња од кокосова лушпа биле обликувани и служени како парички. Во северна Индија кокосот се сметал како симбол на плодноста. Кога жената сакала да зачне, та одела кај свештеник и примала специјален кокос. Исто така, првата цврста маса со која се храни Тајланското бебе се три лажици со свеж кокос, кои им ги дава будистички свештеник. На Бали, на жените им е забрането дури и да го допрат кокосовото дрво, бидејќи и жените и кокосовото дрво имаат способност да се размножуваат, мажите се плашат дека женскиот допир може да ја "исцица" плодноста од кокосовото дрво.

Карузо коцки Карузо коцки

Чоколадата е исклучително богата со фосфор и магнезиум, а содржи и поголеми количества на железо, цинк и калиум. Во 100 гр. квалитетно чоколадо со голем дел на какао има 400 мг. калиум, 300 мг. магнезиум, 280 мг. фосфор, 100 мг. калциум, 12 мг натриум, 3 мг железо, бакар во трагови, 500 мг. теотромбин, 68 мг. кофеин, 54 гр. јагленихидрати, 30 гр. масти, 9 гр. диетни влакна и 6 гр. белковини. Освен тоа чоколадото содржи и фолна киселина, бета каротин, лецитин како и витамините Б1, Б2, Б5, Б6 и Е.

Витканица со ориз Витканица со ориз

Витканица со ориз

Чоколадни бисквитки Чоколадни бисквитки

Чоколадни бисквитки

Капучино топчиња Капучино топчиња

Капучино топчиња

Штрудла со афион и ореви Штрудла со афион и ореви

Штрудла со афион и ореви

Рум штангли Рум штангли

Рум штангли

Славонски колач Славонски колач

Оревите се богати со алфа-линоленска киселина, есенција на омега-3 масните киселини, која се смета дека ги храни коските. Ова е прво истражување кое ги става во однос растителните извори на омега-3 масните киселини и здравјето на коскеното ткиво. Резултатите покажуваат дека поголемо внесување на алфа-линоленската киселина влијае на рамнотежата на коскеното ткиво и го помага неговиот развој. Ова истражување покажува дека оревите се новиот извор на омега-3 масните киселини, што претставува уште еден извор плус покрај морската риба.

Brownies колачи Brownies колачи

Со потекло од Азија, лешникот бил познат уште во стариот Рим, каде што се поклонувал како симбол на среќа. Подоцна се одомаќинува на медитеранот, а највеќе се раширил во Турција, Шпанија, Франција и Италија. Лешникот припаѓа на фамилијата на суво овошје. Плодот му богат со незаситени масти, киселини, протеини, витамини и минерални соли, има и енергетски својства. Треба да се има во предвид и на неговата калориска вредност. За да дојде до израз полниот вкус на лешникот треба да се конзумира во текот на неговата берба и да се чува на суво место. Излупени лешници може да се чуваат и во фрижидер.
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг