Нутрициона Листа за рецептот

Калории 9209 kcal
Шеќери 669 g
Масти 437 g
Јаглехидрати 1169 g
Протеини 180 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Касато торта

Касато торта
Објавено: 11/11/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 250 грама Шеќер во прав
 • 200 грама Чоколадо
 • 250 грама Суво грозје
 • 250 грама Путер
 • 250 грама Ореви
 • 500 милилитри Млеко
 • 500 грама Кекси
 • 4   Жолчка/ки
 • 250 грама Желе


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Суво грозје - или "намалена" верзија на свежото грозје се препорачува поради тоа што содржи исклучително големи хранливи вредности. Исто така, погодно е за забрзување на лечењето на некои болести, како и при состојба на голема вознемиреност и напнатост.

Освен тоа, сувото грозје се покажало како идеален лек за тегобите како што е констипацијата и сличните болести, кои го напаѓаат системот за варење. Се смета дека сувото грозје е голем поттикнувач на сексуалниот нагон.

ПОДГОТОВКА:

Сомелените кекси прелијте ги со млеко и оставете ги да отстојат некое време.

Пенесто изматете ги маслото, шеќерот во прав и жолчките, па додадете ги сецканите ореви, сувото грозје, сецканите желе бомбони и растопеното чоколадо.

Добро измешајте ги двете смеси, па сето тоа ставете го во калап во кој на дното сте ставиле алумуниумска фолија.

Ставете во фрижидер да се стврднe.

Потоа исечете парчиња и послужете.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Чоколаден традиционален колач Чоколаден традиционален колач

Чоколадото се користело кај Средно-Американските цивилизации, односно се користело семето од какао дрвото Theobroma, кое било одгледувано од многу цивилизации од времето пред Колумбо како што се Маите и Ацтеките.

Топчиња од кекси и кокос Топчиња од кекси и кокос

Сусамот го олеснува празнењето на цревата, лечи хемороиди, мигрена и изгореници, го намалува нивото на лошиот холестерол и спречува згрутчување на крвта. Сусамот одликува со бројни лековити својства. Тој содржи 50-60% масло, исто така ги содржи и минералите бакар, калциум и манган. Од витамините, во сусамот се застапени Е и Б1. Во неговиот состав има и растителна смола, која му ја дава посебната арома на сусамот. Сусамот содржи и две посебни врсти растителни влакна - сесаним и сесамолин, за кои е докажано дека го смалуваат нивото на холестеролот.

Карамел купови со ореви и бадеми Карамел купови со ореви и бадеми

Карамел купови со ореви и бадеми.

Сусам ролат Сусам ролат

Сусам ролат.

Интегрални медењаци Интегрални медењаци

Интегралното пченично брашно изобилува со витамини, минерали и растителни, односно за разлика од белото брашно ги содржи највредните хранливи состојки на пченичното зрно. Интегралното пченично брашно се употребува за подготовка на најразлични печива, супи...

Обланди Обланди

Обланди.

Мек кекс од банани Мек кекс од банани

Бананата е растение од семејството Musaceae. Таа е најконсумирано овошје. Бананата потекнува од тропските региони на Југоисточна Азија. Денес тие се одгледуваат во тропски предели. Бананата е растение од семејството Musaceae. Тие првобитно биле одгледувани само за нивните плодови и во помала мера за производство на нивните конци и како украсни растенија. Како растение бананите се високи и вообичаено прилично цврсти. Најчесто биле сметани за дрва, но нивното главно исправено стебло е всушност квазистебло.

Еклери полнети со чоколаден крем Еклери полнети со чоколаден крем

Чоколадото се прави со ферментирано и печено семе земено од мешунката на тропското какао дрво Theobroma cacao, кое потекнувало од ниските предели на Јужна Америка, Средна Америка и Мексико, но сега се одгледува во сите тропски предели. Семето има интензивен горчлив вкус. Крајните продукти се познати како „чоколада“ или „какао“.

Чоколадото содржи и алкалоиди, како што се теобромин и фенетиламин и има многубројни физиолошки ефекти на телото (се поврзува со нивото на сератонин во мозокот).

Пита од чоколадо Пита од чоколадо

Пита од чоколадо.

Мафини со боровинки Мафини со боровинки

Боровницата (Vaccinium myrtillus) е билка од семејството Vaccinium. Некои примероци можат да опстанат и до 15 години. Растат од 10-60 см. , додека пак, иако ретко, достигнуваат и до 90 см. Листовите се долги од 1-3 см. Боровинката е листопадно билка, новите листови растат од крајот на април до почеток на мај, а паѓаат од крајот на септември до октомври. Плодовите на боровинките се многу хранливи, бидејќи се богати со железо и витамини. Најчесто се користи за правење на чаеви и сокови. Лековитите делови на билката се листовите, кои се собираат пред созревањето на плодовите и се сушат на суво и сончево место. Плодовите се собираат на лето, веднаш по созревањето.
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг