Нутрициона Листа за рецептот

Калории 2667 kcal
Шеќери 311 g
Масти 133 g
Јаглехидрати 226 g
Протеини 40 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Колачиња со ореви и урми

Колачиња со ореви и урми
Објавено: 19/11/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 125 грама Шеќер
 • 280 грама Урми
 • 125 грама Путер
 • 100 грама Ореви
 • 1   Лимон/и
 • 125 милилитри Вода
 • 225 грама Брашно
 • 1   Јајца/це


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Урмата (Phoenix dactylifera) е растение од семејството Arecaceae (палми), која се одгледува порадо плодовите (урмите). Се претпоставува дека потекнуваат од северна Африка или југозападна Азија. Дрвото достигнува висина и до 15-25 метри.

ПОДГОТОВКА:

Од путерот, 75 гр. шеќер, брашното и јајцето замесете тесто, оставете да отставете го да отстои во фрижидер 20-ина минути.

Во меѓувреме направете го филот: во еден сад ставете ги урмите, 50 гр. шеќер, ренданата кора од лимон и лимоновиот сок, водата, па варете додека урмите не омекнат, извадете ги урмите изгмечете ги, па вратете ги во смесата, па додадете 100 грама крупно мелени ореви, сето тоа убаво измашајте го, па оладете ја смесата.

Тестото извадете го од фрижидер, расукајте го, премачкајте го со претходно подготвениот фил, па завиткајте го како ролат, вретете го во фрижидер да се стегне околу 30-ина минути.

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Извадете ги ролатот и исечете го на парчиња, наредете ги на плех за печење и печете ги околу 25 минтути.
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Интегрални медењаци Интегрални медењаци

Интегралното пченично брашно изобилува со витамини, минерали и растителни, односно за разлика од белото брашно ги содржи највредните хранливи состојки на пченичното зрно. Интегралното пченично брашно се употребува за подготовка на најразлични печива, супи...

Пита Унгарка Пита Унгарка

Пита Унгарка

Чоколаден традиционален колач Чоколаден традиционален колач

Чоколадото се користело кај Средно-Американските цивилизации, односно се користело семето од какао дрвото Theobroma, кое било одгледувано од многу цивилизации од времето пред Колумбо како што се Маите и Ацтеките.

Бомбици Бомбици

Чоколадна зараза

Медена пита Медена пита

Медот ја подобрува работата на сите органи, ја поттикнува умствената и физичката активност, го зголемува имунитетот и му дава сила на целиот организам, а исто така, брзо и потполно се апсорбира. Ја подобрува отпорноста на организмот за инфекции и заразувања, поради тоа што има антисептичко дејство. Одличен е против кивавица, настинки и суво кашлање. Ја подобрува апсорпцијата на лековите и ги прави поделотворни, а го заштитува организмот од штетните остатоци на истите. Исто така, има позитивно влијание на отстранувањето на забните наслаги.

Лешник ролат Лешник ролат

Лешник ролат

Пита од чоколадо Пита од чоколадо

Пита од чоколадо.

Топчиња од кекси и кокос Топчиња од кекси и кокос

Сусамот го олеснува празнењето на цревата, лечи хемороиди, мигрена и изгореници, го намалува нивото на лошиот холестерол и спречува згрутчување на крвта. Сусамот одликува со бројни лековити својства. Тој содржи 50-60% масло, исто така ги содржи и минералите бакар, калциум и манган. Од витамините, во сусамот се застапени Е и Б1. Во неговиот состав има и растителна смола, која му ја дава посебната арома на сусамот. Сусамот содржи и две посебни врсти растителни влакна - сесаним и сесамолин, за кои е докажано дека го смалуваат нивото на холестеролот.

Медени триаголници Медени триаголници

Медот е густа, слатка, сирупова материја, а е производ на пчелите, кој се добива со собирање на овошни и други сокови, преработени во желудникот на пчелата. По дефиниција медот е чиста супстанција, која не е помешана со ниедна друга супстанција. Нутрициони вредности на медот во 100 гр. - Енергетска вредност 1270 кЈ - Белковини 0.27 гр. - Јаглени хидрати 81.0 гр. - Масти 0.0 гр. - Холестерол 0.0 гр. 1 килограм мед има иста хранливост колку и: 50 кокошкини јајца, 3 кг. риба, 1 кг шунка, 2,5 кг телешко месо, 6 кг. порокали и 10-12 кг. зеленчук.

Јагоди и бадеми во сос од бела чоколада Јагоди и бадеми во сос од бела чоколада

Јагодите се одличен извор на фолат, витамин Ц (околу 150 гр. јагоди осигуруват дури и повеќе од дневните потреби), а содржат и растителен фенол, кои заедно со антиоксидансите го намалуваат ризикот од карцином и срцеви заболувања. Тие се добар извор и на растителни влакна, кои благотворно делуваат на дигестивниот систем и го намалуваат холестеролот во крвта. Растителниот фенол значително делува на стабилноста и својствата на храната (арома и боја), а освен тоа имаат и важна улога во спречување на оксидацијата на мастите во организмот.
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг