Нутрициона Листа за рецептот

Калории 1373 kcal
Шеќери 139 g
Масти 122 g
Јаглехидрати 98 g
Протеини 33 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Куглов од пченкарно брашно со јогурт

Куглов од пченкарно брашно со јогурт
Објавено: 03/11/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 125 грама Пченкарно брашно
 • малку   Нишесте
 • 100 милилитри Масло
 • 1 кесичка/ки Ванилин Шеќер
 • 125 грама Брашно
 • 125 милилитри Јогурт
 • 3   Јајца/це
 • малку   Сол
 • 125 грама Шеќер


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Куглов од пченкарно брашно со јогурт

ПОДГОТОВКА:

Во еден сад ставете ги јајцата , шеќерот, малку сол и матете ги додека не добиете фина смеса.

Изрендајте ја кората од лимонот и додајте ја на пченкараното брашно, јогутот и маслото. Измешајте ги и додајте го белото брашно, во кое сте ги измешале скробот и ванилниот шеќер.

Измешајте ги двете смеси.

Намастете и набрашнете еден калап за куглов колач, па во него ставете ја смесата.

Печете ја на 180 степени 45 минути. Оставете го кугловот д се олади, посипете го со шеќер во прав и сервирајте го.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Лења пита со цреши Лења пита со цреши

Лења пита со вишни

Соленки со квасец Соленки со квасец

Соленки со квасец

Солена торта Солена торта

Солена торта

Проја со сирење Проја со сирење

Проја со сирење

Бела пита Бела пита

Одлична и вкусна пита, за која нема да ви треба премногу време да ја направите.

Кифлички со афион Кифлички со афион

Кифлички со афион

Леб од калап Леб од калап

Леб од калап

Штрудла од јаболка Штрудла од јаболка

Штрудла од јаболка

Медитеранска пита Медитеранска пита

Стандардна фалимилијарна пита, лесна и брза за подготвување.

Печени колбаси во сос од кромид Печени колбаси во сос од кромид

Печени колбаси во сос од кромид
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг