Нутрициона Листа за рецептот

Калории 3169 kcal
Шеќери 0 g
Масти 500 g
Јаглехидрати 0 g
Протеини 0 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Лиснати кифли

Лиснати кифли
Објавено: 23/02/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 200 милилитри Маслиново масло
 • 375 грама Маргарин
 • 50 милилитри Вода
 • 750 грама Брашно


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 20 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Легендата вели дека кога отоманските Турци упаднале во унгарски град, локалните пекари кои ја почнале својата работа во почетокот на денот, помогнале во алармирањето на војската, а со самото тоа помогнале во пораз на непријателската инвазија.

За да ја симболизираат нивните победа, пекарите своите кифли ги правеле во знакот на турската полумесечина.

Зборот kifli прв пат е употребен во 1785 и е со австриско - германско потекло, каде се нарекува Kipfel.

ПОДГОТОВКА:

Од брашното, маслото, малку сол и млака вода замесете средно тврдо тесто.

Тестото расукајте го во форма на правоаголник и изрендајте 1/3 од маргаринот.

Преклопете ги страните кон средината и потоа уште еднаш, како што се витка листесто тесто.

Оставете го тестото половина час во фрижидер, па уште два пати повторете ја постапката.

Потоа расукајте една голема кора и сечете разни форми или виткајте кифли.

Наредете ги во плех намачкан со маргарин и печете 20 минути во рерна загреана на 200 степени.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Сарма од лозови листови Сарма од лозови листови

Сарма од лозови листови

Полнети суви пиперки со грав Полнети суви пиперки со грав

Гравот е една од најзастапените легоминози во целиот свет, таму каде што климатските услуви го дозволуват неговиот опстанок. Тоа не е случајно со оглед на неговата висока енергетска вредност, а освен тоа тој е и извор на растителните протеини 23-35% и јаглени хидрати 47%. Гравот е и значаен извор на калиум, калциум и магнезиум. Современата наука за здрава исхрана се залага за негова почеста употреба во исхраната. Се препорачува барем еден од легаминозите: грав, леќа, грашок или соја како главно јадење 2 до 3 пати седмично. Причината е едноставна – тие не содржат ниту масти, ниту холестерол, а тоа значи подобро здравје и заштита од артериосклероза за сите нејзини импликации.

Ајвар салата Ајвар салата

Ајвар салата

Егејска салата Егејска салата

Иако постојат многу верзии за потеклото на оваа вкусна салата, потекнува од Македонија, која била подготвувана многу години наназад. Одлична е за со ракија, мастика или узо, и претставува една од најпопуларните и најпорачуваните салата во ресторантите и кафеаните ширум нашава земја и Балканскиот Полуостров.

Бифтек Карпачо Бифтек Карпачо

Бифтек Карпачо

Летна манџа со модар домат Летна манџа со модар домат

Ова јадење е една од варијантите на подготвување на летните манџи. Покрај легендарните пиперки овој рецепт содржи и модри патлиџани кои даваат посебен вкус.

Крофни од модри домати Крофни од модри домати

Крофни од модри домати

Гурмански варен компир Гурмански варен компир

Овој тип на приготвување на компирот е алтернативно решение за печениот компир во масло, кој според новите сознанија на нутриционистите се смета дека е помалку здрав за конзумирање.

Македонска салата Македонска салата

Македонска салата

Варено црвено вино Варено црвено вино

Варено црвено вино
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг