Нутрициона Листа за рецептот

Калории 1879 kcal
Шеќери 0 g
Масти 146 g
Јаглехидрати 65 g
Протеини 54 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Милиброд

Милиброд
Објавено: 17/08/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 1 лажица/ци Сол
 • 30 милилитри Рум
 • 600 милилитри Млеко
 • 100 грама Маргарин
 • 5 лажица/ци Лимонов сок
 • 1   Кора од лимон
 • 2   Квасец
 • 4   Жолчка/ки
 • 1 килограм/и Брашно


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Милиброд

ПОДГОТОВКА:

Загрејте го млекото (да не почне да врие).
Се става брашното во длабок сад. Се прави вдлабнување во средината како корито и се сипува квасецот, загреаното млеко, кората од лимонот, шеќерот, изматените жолчки, маргаринот (стопен) и доколку сакате можете да додадете суво грозје кое претходно ќе го потопите неколку минути во млекото.

Се мешаат сите состојки во еден сад. Се мешаат убаво додека да згусне смесата. Потоа се започнува со месење.


Тестото нараснува два пати (се меси, па стасува, се меси па повторно стасува).

Откако ќе нарасне (стаса) можете да го извлечете во долги по 80см. ленти.
Можете во овој момент да ставите мармалад по желба, а може и без мармалад.Намачкајте ги двете ленти (или трите ако сакате плетенка) со белките и испреплетете ги. Доколку имате 3 ленти, тогаш обидете се да направите плетенка. Не се разочарувајте ако не излезе убава плетенката. Пак ќе се изеде.


Пред печење, намачкајте го милибродот уште еднаш одозгора со преостанатите белки и додадете сусам по желба.
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Чупава Ката Чупава Ката

Чупава Ката

Толумби Толумби

Толумби

Слатко од киви Слатко од киви

Слатко од киви

Компот од вишни Компот од вишни

Компот од вишни

Ванилици Ванилици

Ванилици

Кокос пуслици Кокос пуслици

Вкусни колачиња, кои со векови се подготвувани од страна на нашите домаќинки.

Мармалад од тиква Мармалад од тиква

Мармалад од тиква

Шампита Шампита

Шампита

Џем од боровинки Џем од боровинки

Џем од боровинки

Слатко од вишни Слатко од вишни

Слатко од вишни
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг