Нутрициона Листа за рецептот

Калории 156 kcal
Шеќери 17 g
Масти 33 g
Јаглехидрати 29 g
Протеини 8 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Печурка буковка со ориз

Печурка буковка со ориз
Објавено: 01/07/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку   Сол
 • 30 милилитри Масло
 • малку   Магдонос
 • 100 грама Интегрален ориз
 • 200 грама Буковка печурки
 • малку   Чубрика


 • Време за подготовка: 15 мин.
 • Време за готвење: 30 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Буковка (Pleurotus ostreatus)
Буковката е многу барана печурка на пазарот на прехрана и поради тоа се почесто се одгледуваат на нашите простори.

Представува многу хранлива, богата со Б витамините. Некои луѓе ја користат за лечење на некои болести. Постарите буковки се пожилави.

ПОДГОТОВКА:

Печурките измијте ги и искинете ги на парчиња. Ставете ги
во тавче на тивок оган без да додадете вода.

Со постепено загревање тие ќе
испуштаат течност во која ќе се варат.
Додадете го оризот, маслото и солта.
Налејте со 3 дела вода во однос на оризот.
Варете додека да омекне оризот.

На крај додадете измиен и ситно исецкан
магдонос и чубрика.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Летно рижото Летно рижото

Летно рижото

Ориз со зеленчук Ориз со зеленчук

Ориз со зеленчук

Компири со павлака Компири со павлака

Компири со павлака

Цикории со Франсуцки сос Цикории со Франсуцки сос

Цикории со Франсуцки сос.

Ореви во сирење Ореви во сирење

Ореви во сирење

Компир на пареа Компир на пареа

Компир на пареа

Шницли од зеленчук Шницли од зеленчук

Шницли од зеленчук

Салата “Грација” Салата “Грација”

Салата “Грација”

Шницли од тиквички Шницли од тиквички

Шницли од тиквички

Миш - Маш Миш - Маш

Миш - Маш
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг