Нутрициона Листа за рецептот

Калории 3558 kcal
Шеќери 31 g
Масти 354 g
Јаглехидрати 62 g
Протеини 56 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Погача - Цветна долина

Погача - Цветна долина
Објавено: 26/04/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 2   Шекер лажичка/ки
 • малку   Сол
 • 300 милилитри Млеко
 • 100 милилитри Масло
 • 250 грама Маргарин
 • 2   Квасец
 • 200 милилитри Вода
 • 1750 грама Брашно
 • 500 милилитри Јогурт
 • 3   Јајца/це


 • Време за подготовка: 45 мин.
 • Време за готвење: 65 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Навистина прекрасна погача

ПОДГОТОВКА:

Брашното измешајте го со квасецот и додајте сол, шеќер, изматени јајца, јогурт, масло, вода и млеко. Замесете меко и мазно тесто. Обликувајте во топка и оставете да стасува.

Од стасаното тесто одвојте помал дел и оставете го на работна површина посипана со брашно. Останатото тесто расукајте го во правоаголник (дебел 1 см) и намачкајте го со 1/3 од маргаринот. Преклопете го како книга и оставете го 15 минути да стои.
Постапката повторете ја уште два пати.

Тестото расукајте го во големина на тавата во кое ќе ја печете погачата. Од помалечкиот дел тесто расукајте кора дебела 3 mm. Исечете малечки квадрати и спојте ги по три. Пред спојувањето два квадрати намачкајте со белка, а при нанесувањето на третиот, малку притиснете со потежок предмет. Така подготвениот цвет нанесете го на површината на тестото. Местото каде што ќе го ставите цветот намачкајте го со белка. Ставајте цветови колку што има простор на основното тесто.

Вака подготвената погача, намачкајте ја со жолчка (изматена со 3- капки вода), и ставете ја да се пече.

Рерната загрејте ја на 220 степени, па погачата печете ја 10 минути. Намалете ја температурата на 200 степени, и печете уште 10 минути. Потоа температурата намалете ја на 180 степени, и погачата оставете ја да се пече 20-25 минути. Испечената погача извадете ја од рерната, испрскајте ја со малку вода, покријте ја со чиста крпа и оставете ја да стои 10 минути. Извадете ја погачата од тавата, завиткајте ја во чиста крпа и оставете да се олади, па послужите.
Добар апетит!
 
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Крокети од ориз и сирење Крокети од ориз и сирење

Крокети од ориз и сирење

Пекарски земички Пекарски земички

Пекарски земички

Виткани соленки Виткани соленки

Соленките се идеални за прослави, декорирање на богата маса, како грицки за со друштво... и треба ли уште да набројуваме.

Интегрални кифлички Интегрални кифлички

Интегралното пченично брашно изобилува со витамини, минерали и растителни, односно за разлика од белото брашно ги содржи највредните хранливи состојки на пченичното зрно. Интегралното пченично брашно се употребува за подготовка на најразлични печива, супи...

Неферментирани интегрални лебчиња Неферментирани интегрални лебчиња

Ова е леб во наједноставната и најчистата форма. Нека не ве плашат бројот на калориите.. количината е за повеќе лица (4-5). Се работи исто така за леб без адитиви кој се препорачува во исхраната.

Кифлите на Летка Кифлите на Летка

Нашите омилени вкусни кифлички

Крокети од пченкарно брашно Крокети од пченкарно брашно

Крокети од пченкарно брашно.

Плетенка Плетенка

Одлично решение, кога не сте многу гладни

Пченкарна погача Пченкарна погача

Пченкарна погача

Кифли со месо Кифли со месо

Кифли со месо
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг