Нутрициона Листа за рецептот

Калории 2174 kcal
Шеќери 11 g
Масти 150 g
Јаглехидрати 68 g
Протеини 124 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Ролат од мелено месо

Ролат од мелено месо
Објавено: 07/10/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 50 грама Сусам
 • 150 грама Сирење
 • малку   Рузмарин
 • 150 грама Пушено свинско
 • 3   Пиперка/ки
 • малку   Оригано
 • 150 грама Модар Домат
 • 20 милилитри Млеко
 • 50 милилитри Масло
 • 4   Кришка/ки леб
 • малку   Босилок
 • 1   Белка/ки
 • 500 грама Јунешко мелено
 • 2   Јајца/це
 • 150 грама Тиквичка


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Одличен рецепт. Може да го послужите топол, но и ладен, поради тоа што ладен поубаво и полесно се сече.

ПОДГОТОВКА:

Убаво помешајте и замесете ги мeленото месо, сецканото суво месо, тврдото сирење, јајцата, средината од лебот која е потопена во малку млеко и исцедена, па зачинете по вкус.

На малку масло пропржете го на коцкички сецканиот модар домат и тиквичка.

Во тоа додадете ја сецканата и на коцкички печена пиперка, па кога малку ќе се олади, додадете во предходно оладената смеса од месо.

Посолете и добро измесете.

Смесата поделете ја на два дела, секој дел ставете го на фолија, формирајте ролат, премачкајте со белка, посипете со сусам или презла.

Печете помеѓу 60 и 90 минути на 200 степени.
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Запечен спанаќ со мелено месо Запечен спанаќ со мелено месо

Спанаќот кај нас се употребува по 13 век. Зелената боја на спанаќот потекнува од високото присуство на хлорофил - трансформирана сончева во хемиска енергија во процесот на т.н. фотоситенза. Освен со хлорофил, спанаќот го снабдува организмот и со многу корисни минерали во органска форма, меѓу кои најприсутен е калиумот. Содржи и калциум, магнезиум, фосфор, сулфур и железо и некои неопходни олигоелементи - манган, бакар, кобалт, јод, флуор и др. Поради високото присуство на калиумот и магнезиумот, спанаќот има добро диуретично својство (го зголемува количеството урина) и затоа е препорачлив кај луѓе што имаат проблеми со срцето, заболени бубрези и зголемен крвен притисок.

Полпети Полпети

Полпетони

Ролована јунешка шницла со зеленчук Ролована јунешка шницла со зеленчук

Ролована телешка шницла со зеленчук

Ловечки шницли Ловечки шницли

Јунешкото месо е многу вкусно, и е доста употребувано заради својата хранлива вредност, бидејќи содржи многу белковини и масти. Исто така, многу добро месо имаат и телињата кои се хранат само со кравјо млеко, и со свежа храна, така што овие телиња се препознаваат според темниот црн дроб, а и нивното месо е меко и сочно.

Шампињони со мелено месо Шампињони со мелено месо

Шампињоните се ретка растителна храна која може да подготви на најразлични начини. Има добар вкус, го поттикнува апетитот а воедно има и висока хранлива вредност. Бидејќи печурките се богати протеини можат да ја збогатат исхраната особено на лицата кои не конзумираат месо или на они кои ретко го комбинираат. Една студија покажала дека печурките (шампињоните), свежи и готвени, во различни годишни времиња, се добар извор на прехрамбени влакна, вклучувајќи го и хитинот за кој се верува дека го намалува нивото на холестеролот во крвта, па бета - глукан кој делува благотворно на здравјето на кардоваскуларениот систем. Печурките веќе долго време се познати како одличен извор на висококвалитетни протеини. Оваа материја протеините, ја прават телесната структура, се наоѓаат во секоја клетка на ткивото. Телото протеините ги користи за раст, изградба и зацелување на коските, сврзувачко ткиво, кожата, внатрешните органи и крвта. Хормони, антитела и ензими кои ги регулираат хемиските реакции исто така се протеини. Ако јаглехидратите или мастите не ја задоволуваат потребата за енергија телото ги користи печурките.

Ќофтиња со шпагети и сос Ќофтиња со шпагети и сос

Ќофтиња со шпагети и сос

Замотани полпети Замотани полпети

Замотани полпети

Лазањи Лазањи "duetto"

Лазањите (итал.lasagne) се карактеристично италијанско јадење, особено застапено во италијанските региони Емилија-Ромања и Марке, односно во целата Централна Италија. Лазањите се јадат низ целиот свет и се еден вид на синоним за италијанската кујна. Лазањите имаат правоаголна или квадратна форма и се употребуваат пред сѐ за печени јадења во рерна.

Кинески ќофтиња Кинески ќофтиња

Кинеските ќофтиња најчесто се базирани на свинско месо. Постојат и ќофтиња наречени "лавовски глави", а името го добило според својата големина. Кинеските ќофтиња можат да варираат во големината, а најчесто се со големина од 5 см. Помалите варијанти, на кинеските топчиња, наречени "свински топчиња", се користат во супи.

Витканици од јунешко месо со пармезан Витканици од јунешко месо со пармезан

Витканици од јунешко месо со пермазан
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг