Нутрициона Листа за рецептот

Калории 3009 kcal
Шеќери 49 g
Масти 707 g
Јаглехидрати 228 g
Протеини 154 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Руска салата

Руска салата
Објавено: 09/08/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • малку мала лажица Црн пипер
 • малку   Сол
 • 30 грама Сенф
 • 500 грама Моркови
 • 600 милилитри Масло
 • 1 лажица/ци Лимонов сок
 • 500 грама Компир
 • 250 грама Кисели краставички
 • 400 грама Грашок
 • 6   Јајца/це
 • 500 грама Шунка


 • Време за подготовка: 40 мин.
 • Време за готвење: 20 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Руска салата

ПОДГОТОВКА:

Компирите и морковите излупете ги и сварете. Потоа исцедете ги и оладете ги, па исечкајте ги на ситни коцки. Грашокот сварете го во малку насолена вода па исцедете го. Шунката и краставичките исечкајте ги на ситни коцки.

Од шесте жолчки и маслото направете домашен мајонез во блендер, или јајцата сварете ги тврдо, испасирајте ги жолчките и со постојано матење со миксер полека додавајте го маслото.

Зачинете со сол, црн пипер, сенф и сок од лимон. Мајонезот измешајте го со подготвениот зеленчук и шунка и сервирајте.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Освежителна салата Освежителна салата

Освежителна салата

Салата од макарони и тиквички Салата од макарони и тиквички

Салата од макарони и тиквички

Крем салата од модар домат Крем салата од модар домат

Модриот домат има висока биолошка и здраствена вредност. Резултатите од истражувањата зборуваат дека биохемиските состојки што се наоѓаат во овој зеленчук, може да го намалат холестеролот во крвта, да го зајакнат неговиот прилив во жолчката и помагаат при исфрлање на адреналинот од организмот. Модриот домат, исто така, е голем извор на калиум, и тоа содржи 226 милиграми во 100 грама, што овозможува нормална размена на вода помеѓу клетките и ја подобрува работата на срцевиот мускул.

Рибја Салата - Џонатан Рибја Салата - Џонатан

Рибја Салата - Џонатан

Колесло салата Колесло салата

Свежата зелка најчесто се подготвува како салата, но може и да се вари, да се пржи и да се користи во јадења што се печат. Се подготвува во комбинација со друг зеленчук, со месо, ориз и тестенини.

Салата од карфиол со ореви Салата од карфиол со ореви

Салата од карфиол со ореви

Бела салата Бела салата

Бела салата

Салата од карфиол и грашок со сусам Салата од карфиол и грашок со сусам

Во карфиолот најмногу е застапен витаминот Ц, потоа витамините А, Б1 и Б2. Од минералите во карфиолот најмногу е застапен калциумот, со околу 300 мг. во 100 гр. карфиол, 72 мг. фосфор и околу 1,1 мг. жечезо. Поради тенката целулозна мембрана карфиолот се вари побрзо од другити врсти на зеленчук од родот зелки, така што е ценет и во исхраната на болните од желудочно-цревни заболувања и во исхраната на децата.

Јајца на Руски начин Јајца на Руски начин

Јајца на Руски начин

Кавијар од печурки Кавијар од печурки

Кавијар од печурки
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг