Нутрициона Листа за рецептот

Калории 6084 kcal
Шеќери 1376 g
Масти 12 g
Јаглехидрати 768 g
Протеини 36 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Слатко од смокви

Слатко од смокви
Објавено: 13/09/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 800 грама Шеќер
 • 1200 грама Смокви
 • малку   Лимонтус
 • 600 милилитри Вода


 • Време за подготовка: 30 мин.
 • Време за готвење: 60 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Слатко од смокви

ПОДГОТОВКА:

 Шеќерот и водата се варат 15 минути, и
од ова добиваме шербет, во кој ги спуштаме смоквите.

Сето ова се вари 1
час.

При крајот на варењето се става малку лимонтус.

Потоа подготвеното
слатко се собира во тегли.


 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Шампита Шампита

Шампита

Пишингер - стапчиња Пишингер - стапчиња

Пишингер - стапчиња

Штрудла од смокви и јаболки Штрудла од смокви и јаболки

Струдла од смокви и јаболки

Чоколадна раванија со кокос Чоколадна раванија со кокос

Чоколадна раванија со кокос

Толумби Толумби

Толумби

Ванилици Ванилици

Ванилици

Мармалад од тиква Мармалад од тиква

Мармалад од тиква

Мармалад од праски Мармалад од праски

Мармалад од праски

Брз компот од јаболка Брз компот од јаболка

Брз компот од јаболка

Слатко од тиква Слатко од тиква

Слатко од тиква




Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг