Нутрициона Листа за рецептот

Калории 10596 kcal
Шеќери 2568 g
Масти 2 g
Јаглехидрати 238 g
Протеини 18 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Слатко од тиква

Слатко од тиква
Објавено: 23/10/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 2500 грама Шеќер
 • 2000 грама Тиква
 • 2   Лимон/и
 • 4 кесичка/ки Ванилин Шеќер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Слатко од тиква

ПОДГОТОВКА:

 Од тиквата со специјална лажичка или справа за правење разни форми се прават истите. Така направените форми од тиквата се варат во вода 5-6 минути, потоа се ставаат во цедилка и се оставаат добро да се исцедат. Во меѓувреме се приготвува сируп од шеќер. НА 2,5 кг шеќер се става 1 литар вода и се вари шербет малку поредок. Потоа се додава и ванилниот шеќер. Во готовиот сируп се додава тиквата и се вари. При крајот на варењето се додава сок од еден лимон, а еден лимон се сече на тркалца.

Доколку немате специјална лажичка за правење топчиња или справа за спирали, тогаш тиквата може да се исече во правилни коцки. Сепак, поефектно е доколку се направи слатко ид тиква во форма на спирали или топчиња.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Слатко од смокви Слатко од смокви

Слатко од смокви

Мармалад од сливи со рум Мармалад од сливи со рум

Мармалад сливи со рум

Шампита Шампита

Шампита

Слатко од моркови Слатко од моркови

Многу редок рецепт, за кого сигурно повеќето од Вас немаат слушнато. Ова слатко има портокалова боја и може да се користи за украсување на торти и колачи.

Толумби Толумби

Толумби

Џем од кајсии Џем од кајсии

Џем од кајсии

Слатко од сливи Слатко од сливи

Слатко од сливи

Чупава Ката Чупава Ката

Чупава Ката

Милиброд Милиброд

Милиброд

Желе од нане и јаболки Желе од нане и јаболки

Желе од нане и јаболки
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг