Нутрициона Листа за рецептот

Калории 1383 kcal
Шеќери 19 g
Масти 124 g
Јаглехидрати 164 g
Протеини 111 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Турлитава

Турлитава
Објавено: 29/10/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 200 грама Телешко
 • 200 грама Свинско
 • 3   Пиперка/ки
 • 50 грама Ориз
 • 150 грама Моркови
 • 150 грама Модар Домат
 • 100 милилитри Масло
 • малку   Магдонос
 • 2 чешниња Лук
 • 3 главица/и Кромид/а
 • 400 грама Компир
 • 150 грама Домат
 • малку   Дафинка
 • 50 грама Бамја
 • 1   Црвен пипер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Турлитава

ПОДГОТОВКА:

Свинската и телешката кртина ја сечеме на парчиња ја ставаме во тенџере убаво го миеме месото и го ставаме на оган да зоврие, го вариме на тивок оган додека не се свари. Меленото месо исто така го припремаме му дробиме 1 главица кромид му ставаме сол, бибер, вегета и едно јајце. Сето тоа убаво го замесуваме и го оставаме малку да постои. Потоа од меленото месо правиме мали ќофтенца и ги пржиме. Откако ќе бидат испржени ги тргаме од оган. Кромидот го лупиме го миеме и го дробиме во тава со зејтин тавата ја ставаме на оган и кромидот го пржиме се додека не порумени, потоа го додаваме доматот дробен, пиперките,морковите, модриот палиџан, бамњите, магданосот, лукот, црвениот пипер, зачинуваме и сето тоа добро го пропржуваме и го тргаме од оган. Земаме подлабока тепсија или земјена тава, потоа ја истураме приготвената смеса во тавата и го додаваме месото додаваме и 150 грама вода и така подготвено го ставаме во загреана рерна да го печеме на 250 степени или 40 минути.
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Крем од краставица Крем од краставица

Сто грама краставици даваат само околу 10 калории, па е мошне важен зеленчук во сите диети. Содржат значителни количества на витамините А и Б. Од минералите најмногу има магнезиум и железо, а нешто помалку калциум и фосфор, што е важно за развојот на забите кај децата. За јадење треба да се избираат плодови кои не се зрели. Младите плодови може да се користат без лупење, т. е. да се сечат со кората, бидејќи тогаш имаат значително повеќе витамин Ц.

Мусака од кисела зелка Мусака од кисела зелка

Мусака од кисела зелка

Гурмански варен компир Гурмански варен компир

Овој тип на приготвување на компирот е алтернативно решение за печениот компир во масло, кој според новите сознанија на нутриционистите се смета дека е помалку здрав за конзумирање.

Пастрмајлија Пастрмајлија

Пастрмајлија

Вртена пита Вртена пита

Вртена пита

Погача Погача

Погача

Посни кифлички со џем Посни кифлички со џем

Нашите препознатливи вкусни кифлички, подготвувани од многу генерации.

Ќофте со грашок Ќофте со грашок

Ќофте со грашок

Домашен мајонез Домашен мајонез

Домашен мајонез

Пиперки полнети со урда Пиперки полнети со урда

Пиперка (Capsicum annum) Постојат многу голем број на рецепти во кои се користат пиперките. Карактеристично за нашите простори се мирисот на печени пиперки при припремање на ајварот. Пиперката е традиционален зеленчук и како таков се наоѓа во безброј рецепти. Едно од полесните јадења се пиперките полнети со урда.
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг