Нутрициона Листа за рецептот

Калории 436 kcal
Шеќери 16 g
Масти 28 g
Јаглехидрати 16 g
Протеини 2 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Варени ѓевреци

Варени ѓевреци
Објавено: 25/04/2009 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 4   Шекер лажичка/ки
 • малку   Сусам
 • малку   Сол
 • 50 грама Путер
 • 1   Квасец
 • 300 грама Брашно


 • Време за подготовка: 65 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Диетални ѓевречиња

ПОДГОТОВКА:

Помешајте 1,5дл. топла вода, квасец и 30гр. путер. Додајте помешани 100гр. брашно со 1 лажица шеќер и малку сол. Добро промешајте па потоа сипете го преостанатото брашно и енергично месете го тестото 8 – 10 минути. Преместете го во тава намачкана со путер и добро протресете неколку пати за да се уверите дека тестото е подеднакво намастено. Покријте ги со влажна крпа и оставете ги околу 1 саат да нараснат.

Поместете го тестото и оставете го на страна околу 15 минути. Поделете го на 8 мали кугли, од кои ќе формирате ѓевреци. Покријте ги со влажна крпа и оставете ги уште 15 минути.

Сипете вода во длабок сад, додајте го преостанатиот шеќер и малку сол. Гответе ги ѓевреците по 3 минути од секоја страна. Процедете ги и наредете ги на плех кој сте го намачкале со путер. Премачкајте ги со жолчка и посипете ги со сусам. На дното на рерната ставете еден сад со вода и печете на 180 степени околу 30 минути, а потоа префрлете на 250 степени на неколку минути. Ако имате проблеми со печењето, свртете ги од двете страни и тргнете ја водата од рерната.   
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Дански кифлички Дански кифлички

Легендата вели дека кога отоманските Турци упаднале во унгарски град, локалните пекари кои ја почнале својата работа во почетокот на денот, помогнале во алармирањето на војската, а со самото тоа помогнале во пораз на непријателската инвазија. За да ја симболизираат нивните победа, пекарите своите кифли ги правеле во знакот на турската полумесечина. Зборот kifli прв пат е употребен во 1785 и е со австриско - германско потекло, каде се нарекува Kipfel.

Млечна баница Млечна баница

Млечна баница

Пица мафини Пица мафини

Пица мафини

Солен колач Солен колач

Солен колач.

Долгнавести кифлички со кашкавал Долгнавести кифлички со кашкавал

Долгнавести кифлички со кашкавал

Лепињи Лепињи

Одлична замена за нашиот секојдневен леб

Комисброт со белки Комисброт со белки

Протеините во јајцето главно се содржарт во белката, додека жолчаката ги содржи витамините А, Д и Е, масти и холестерол. Јајцата што ние најчесто ги јадеме не се оплодени. Јајцето содржи околу шест грама протеини и други важни хранливи состојки, но и 212 милиграми холестерол. Со оглед на тоа што се препорачува консумација на на 300 милиграми холестерол дневно, високата содржина на оваа состојка би спречило многу луѓе да јадат јајца. Но, треба да се истакне дека по едно јајце дневно нема драстично да ја зголеми содржината на холестерол во крвта и да ги зголеми нивоата на маснотии. Тоа е навистина добра вест, ако се знае дека јајцето содржи многу други важни хранливи материи како холин (есенцијален за добар вид), селен (неопходен за силен имунитет), витамин А (го поттикнува растот на клетките), витамин Е (антиоксиданс) и лутеин (кој го подобрува видот).

Печени колбаси во сос од кромид Печени колбаси во сос од кромид

Печени колбаси во сос од кромид

Мрзливки со сирење Мрзливки со сирење

Мрзливки со сирење

Мини витки банички Мини витки банички

Мини витки банички
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг