Нутрициона Листа за рецептот

Калории 444 kcal
Шеќери 1 g
Масти 29 g
Јаглехидрати 11 g
Протеини 9 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Виткана пита со спанаќ

Виткана пита со спанаќ
Објавено: 28/06/2010 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 300 грама Спанаќ
 • малку   Сол
 • 2 лажица/ци Масло
 • 100 милилитри Вода
 • 300 грама Брашно


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 40 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Спанаќот е едногодишна или двогодишна билка со сочни зелени листови и со цветови во вид на клас, со хлорофил најбогат зеленчук. Поради големото присуство на минерали и витамини, спанаќот го нарекуваат и како "крал на зеленчукот".

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги брашното и солта, па додајте го маслото и млаката вода, па замесете тесто кое малку подолго ќе го месите.

Оставете го малку да се
одмора додека го подготвите филот.

Тестото покријте го со топло тенџере.


Спанаќот исчистете го, измијте, обарете и исцедете, па ситно исецкајте.


Зачинете по вкус. Измешајте го спанаќот и оставете го на страна да се
излади.

За тоа време истегнете го го тестото колку потенко можете.


Ставете од филот на кората, па завиткајте тенок ролат, а потоа
завиткајте во круг.

Префрлете го на тава покриена со хартија и печете
околу 30 минути во рерна загреана на 180 степени.

Послужете топло.
 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Пикантен кечап Пикантен кечап

Доматот води потекло од Средна и Јужна Америка, а во Европа е донесен од страна на Шпанците од Перу во 15 век. Тогаш доматот служел само како украсна билка, а веќе од 19 век започнало неговото користење како храна и од тогаш се помасовно се одгледува и користи. Долго постоеше дилема дали доматот е зеленчук или овошје, додека не стигнало до највисокиот суд во САД во 1887 година, каде судот заклучил дека доматот е зеленчук - "Се јаде како супа или како додаток за супата. Со риба и месо како важен дел на оброкот, а не како десерт". Денес во исхраната најмногу го користат Италијаните и Медитеранските народи.

Сарма со сланина Сарма со сланина

Сарма со сланина

Похован кромид Похован кромид

Кромидот претставува вистински склад на витамин Ц и фолна киселина, а потоа за калиум, калциум и фосфор. Познато е и дека кромидот помага во намалување на зголемениот холестерол, па заради тоа често се препорачува за одржување на здравјето на срцето и крвните садови. Уште од дамнешни времиња е познат и признат како антибиотик и антиретик - благодарение на витаминот Ц и кверцетинот. Заради тоа, многу луѓе редовно го користат.

Полнето пиле Полнето пиле

Голема благодарност до Дијана Герасимовска за рецептот.

Бифтек Карпачо Бифтек Карпачо

Бифтек Карпачо

Ќофте со грашок Ќофте со грашок

Ќофте со грашок

Варено црвено вино Варено црвено вино

Варено црвено вино

Кајгана со ајвар Кајгана со ајвар

Ајварот е еден од највкусните специјалитети и најголемите тајни на балканската кујна, и веројатно води потекло од Македонија. Најдобриот ајвар се произведува во домаќинствата, затоа што само преку внимателна рачна работа може да се постигне целосно отстранување на лушпата и семето од пиперката што го гарантира чистиот вкус на ајварот. Тој е редовен и постојан дел од зимницата затоа што најлесно се конзервира и најдолго може да опстои во зимскиот период од годината.

Супа со кнедли Супа со кнедли

Супа со кнедли

Класичен чипс Класичен чипс

Класичен чипс
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг