Нутрициона Листа за рецептот

Калории 13763 kcal
Шеќери 3244 g
Масти 25 g
Јаглехидрати 480 g
Протеини 70 g

Нутриционата листа е пресметана според количината на намирниците употребени за приготвување на рецептот.

Се однесува на целата количина од рецептот.

Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Сподели

Слатко од капини

Слатко од капини
Објавено: 04/09/2012 год.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 5000 грама Капини
 • 3000 грама Шеќер


 • Време за подготовка: 20 мин.
 • Време за готвење: 60 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Слатко од капини

ПОДГОТОВКА:

 
Капините се чистат, се мијат и се оставаат малку да се исцедат. Во поголема тава или шерпа се редат ред капини, ред шеќер, ред капини, ред шеќер и се додека не се потрошат капините. Потоа, шерпата се става на оган и со постојано мешање се вари слаткото додека течноста да стане како шербет (околу 1 час). Додека е сеуште топло, слаткото се собира во тегли. 
x

Зачувај во својата кутија


Логирајте се да можете да го оценувате рецептот.
На тој начин ги подобруваме рецептите кои се за Вас.

Слични рецепти:

Домати со тркалезни Пиперчиња Домати со тркалезни Пиперчиња

Домати со Тркалезни Пиперчиња
Коментари:

Логирајте се да можете да внесувате ваши коментари за рецептите.
Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг