Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Дали внесувате доволно јаглени хидрати?

Дали внесувате доволно јаглени хидрати?
Објавено: 2009-06-29
Знаци на недоволното внесување јаглени хидрати:
 • Постојана загриженост
 • Ладни раце и стапала
 • Потиштеност
 • Слаба концентрација
 • Изненаден умор
 • Глад
 • Песимизам
 • Брз замор на мускулите
 • Напнатост
 • Неодлучност
 • Паника за мали работи
Овие тешкотии се посебно добро познати на оние кои се обидуваат да ослабат, придржувајќи се до диета, посебно во првите две до три недели од диетата.

Резервите на гликогенот (скробот) во нашиот организам се сконцентрирани во црниот дроб и мускулите, а изнесуваат околу илјада до две илјади калории, што е потребно за 24 до 48 саати.

Оние кои што често ослабуваат, ги исцрпуваат своите резерви. Уморот и салбоста на мускулите кои заради слабеењето настануваат, можат да бидат преголеми. За да ги зачуваме своите резерви на скробот, мора редовно да се консумира храна.  Така ќе се осеќаме добро и ќе можеме брзо да се снабдиме со додатна енергија, кога ќе ни биде потребна.

Уморот и напнатоста на мускулите, веднаш ќе не предупредат дека резервите ни се празни. Ако го зголемите внесувањето на сложените јаглени хидрати ќе станете мирни, опуштени и физички јаки. Понекогаш обновувањето на резервите траат неколку дена.

Еден скробаст оброк дневно е доволен за повеќето луѓе. Но, на луѓето кои се многу активни или оние кои прават тешки физички работи им требаат повеќе од еден скробаст оброк дневно, со што би се одржала енергијата. Исто така и на децата им е потребно повеќе јаглени хидрати.

Слични статии:

Кога храната ќе стане опасно врела Кога храната ќе стане опасно врела

Додека топлото време не зашеметува, бактериите се размножуваат. Љубителите на добрата храна и добрата скара треба да ги знаат основните правила за чување на храна кога е топло времето.

Функционална вода Функционална вода

Функционалната вода може да се дефинира како вода во која се додадени природни функционални елементи чијашто консумација полезно делува врз човековиот организам.

За витка линија и здрав живот За витка линија и здрав живот

За да ја зачуваме витката линија и да го заштитиме својот организам од многу болести, во секојдневната исхрана треба да водите сметка и за количината, но и за тоа што точно консумирате.

Кога сте пијани, не барајте помош од кафето Кога сте пијани, не барајте помош од кафето

Коснумирање кафе во големи количини, Вам нема да ви помогне да ги прикриете трагите од пијанството, туку само на сила ќе ве одржува буден, а после тоа ќе бидете доста агресивни отколку вообичаено - се наведува во едно истражување.

Прејадувањето како нарушување во исхраната Прејадувањето како нарушување во исхраната

Прејадувањето е нарушување кај кое е карактеристично конзумирање голема количина храна во текот на еден оброк, појава која се случува најмалку два пати неделно. Под голема количина храна се подразбира тоа да е количина која другите особи, во слична доба и градба, не се во состојба да ја изедат за краток временски период.

Брзата храна - извор на насилно однесување Брзата храна - извор на насилно однесување

Последните неколку години секоја година повеќе од 2500 учесници во САД биле уапсени поради убиства. Насилството над професорите и тепачките меѓу учениците секоја година бележат нагорен тренд од 25%.

Со помош на храната заштитете се од сонцето Со помош на храната заштитете се од сонцето

Антиоксидансите кои ги внесуваме преку храната го штитат организмот од нападите на слободните радикали, настанати под дејство на УВ зрачењето. Најдобра заштита од сонцето ни овозможуваат црвено - портокаловите намирници кои се богати со ликопен и бета каротин, како морковите, доматите, лубеницата, црвениот грејпфрут, кајсиите и папајата. Дополнителна заштите обезбедуваат биофлавоноидите кои на пример, ги има во зелениот чај и црната чоколада.

Храната и несоницата Храната и несоницата

Италијанското Здружение за медицина на сонот, составило листа на храна што им се препорачува на лицата кои страдаат од несоница, како и на онаа храна што мора да ја избегнуваат.

Како да ги поттикнете Вашите деца да јадат повеќе овошје и зеленчук? Како да ги поттикнете Вашите деца да јадат повеќе овошје и зеленчук?

Овошјето и зеленчукот носат заслужена репутација како голема помош во нашата секојневна борба да останеме здрави, а и се поврзани со намален ризик од многу тешки болести.

Спремни сте за Спремни сте за "ментален" фитнес?

За една вежба да биде ефикасна прво треба да помислиме на тоа колку е ефикасна и колку може да биде ефикасна таа вежба, тоа е веќе докажано. Телото ги слуша командите од мозокот дури и во седечка положба.

Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг