Филтер на јадења

 • Време на готвење:
  • Одбери Категорија

   Детска
   Ладни Предјадења
   Месо | Сувомеснати
   Топли Предјадења
   Национални
   Супи | Чорби
   Салати
   Тестенини | Печива
   Вегетаријанско
   Риба | Морска
   Посна
   Коктели | Пијалоци
   Десерти
   Сезонски

   Одбери Време:

   помалку од 30 минути
   од 30 - 60 минути
   од 1 до 2 часа
   повеќе од 2 часа
 • Број на калории:
  • Одбери број на калории:

   помалку од 500
   500 - 1000 калории
   1000 - 1500 калории
   повеќе од 1500 калории

Помош при прочистување на организмот

Помош при прочистување на организмот
Објавено: 2010-01-25
Одреден период консумиранањето на сурова храна може да му помогне на организмот да се одмори и прочисти, со што ќе му овозможиме да не троши додатна енергија како би се сварила храната во која се уништени сите ензими. Интересно е тоа што овошјето и зеленчукот во суров облик содржи мешавина од ензими во точно одреден однос, кој омозможува брзо и лесно потполно да се свари. При готвењето не само што се уништуваат ензимите, туку се губи и околу 50-80% од витамините и минералите од овошјето и зеленчукот.

Како нашиот организам полесно да ја поднесе готвената храна?

Лекарите и нутриционистите имаат забележано уште една корисна особина на суровата храна.

Експериментот на рускиот научник Д-р Кушакова докажал дека термички обработените намирници организмот ги третира како страно тело и реагира на сето тоа со ангажирање на голема количина леукоцити, како во случај на инфекција, што е стрес за организмот. Но, тој експеримент исто така покажал дека ако пред подготвување на оброкот консумираме порција свеж зеленчук или овошје (пр. салата), организмот нема да развие таква реакција со леукоцити.

Сепак треба да се готви.

Како и во секоја работа, најдобра опција е "златната средина", па така во исхраната најдобро е да се пронајде односот меѓу суровите и термички обработените намирници, кои нам најповеќе ни одговараат. Тоа е индивидуален избор, а најчесто зависи од вкусот, конституцијата и здравствената состојба на секоја особа. Во вообичаен режим на исхраната нормално е дневно да консумираме барем еден термички обработен оброк. Најдобар начин за термичка обработка на зеленчукот е варењето на пареа, така што на тој начин се задржува максимум корисни и хранливи материи во оброкот.

Слични статии:

Прериска острига за мамурлук Прериска острига за мамурлук

Алкохолот може да предизвика труење, така што колку повеќе го внесувате толку полошо се чувствувате. Мамурлакот кој следува е предизвикан од дехидрација на организмот и неквалитетниот сон по пијанството.

Брзата храна - извор на насилно однесување Брзата храна - извор на насилно однесување

Последните неколку години секоја година повеќе од 2500 учесници во САД биле уапсени поради убиства. Насилството над професорите и тепачките меѓу учениците секоја година бележат нагорен тренд од 25%.

Со храна до подобар секс Со храна до подобар секс

Според бројни истражувања, одредени витамини и минерали имаат моќ да го подигнат нивото на хормоните, да ја зголемат нервната осетливост и да го направат сексуалниот однос многу интензивен и незаборавен на многу, наизглед суптилни, но и тоа како забележителни начини. Кога следниот пат ќе се запрашате поради што понекогаш за вечера чувствувате ненадеен и нејасен љубовен нагон, погледнете најпрво на трпезата, затоа што во неа можеби лежи главната п

Миниралите во диетата Миниралите во диетата

Миниралите во диетата

Одредени облици на чаши нè мамат да пиеме повеќе Одредени облици на чаши нè мамат да пиеме повеќе

Се чини дека би требало да се посвети внимание на обликот на чашата од која пиете. Две студии во кои учествувале 167 лица – и деца и возрасни, покажале дека обликот на чашата може да биде причина заради која повеќе пиеме отколку што нас ни се чини.

Ма­ли три­ко­ви за по­лес­но го­тве­ње Ма­ли три­ко­ви за по­лес­но го­тве­ње

Ма­ли три­ко­ви за по­лес­но го­тве­ње

Дневна потреба од калории Дневна потреба од калории

Деноќните калории

Здрави пијалоци од блендер Здрави пијалоци од блендер

Ви претставуваме неколку овошни пијалоци, кои лесно и брзо се подготвуваат, а изобилуваат со хранливи материи, витамини и минерали.

Изгубете неколку килограми без диета Изгубете неколку килограми без диета

Советите за тоа како да ги изгубите непотребните килограми, никогаш не се на одмет, па затоа Ви изнесуваме неколку совети од страна искусни експерти.

Водата нè лекува Водата нè лекува

Нема човек кој не знае колку корисна е водата за човекот, но дали знаеме се за лековити нејзината моќ.

Калкулатор на калории
Возраст  години
Пол  машки   женски
Висина  см
Тежина  кг
Интервали на тренинг